İzmir iç köfrezi sedimentinin ames testi ile mutajenik açıdan incelenmesi
Research of Mutagenic Effects In Sediments of Inner Izmir Bay with Ames Test
  1. Tez No: 698418
  2. Yazar: YİĞİT EGÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İzmir körfezi sucul canlıları ile birlikte Ege Bölgesinin en önemli ekosistemlerinden biridir.Sahip olduğu liman ile, hem ticari hemde turistik açıdan önemli kentler arasındadır.İnsan sağlığından sorumlu olan ve çevresel etkileri bulunan kimyasal maddelerin belirlenmesi çevre ve sağlık açısından önemi bilinmektedir. Sucul ortamlardaki çevre kirliliğinin, özellikle de mutajen ve kanserojen maddelerle oluşan kirlenmenin insan sağlığı üzerindeki etkileri önemli bir araştırma konusudur. Dolayısıyla kısa süreli biyolojik araştırma yöntemlerinin, moleküler kimyasal analiz yöntemleri ile birleştirilmesi gerekmektedir. Çevresel örneklerde toksik maddelerin açığa çıkarılması konusunda pratik ve geçerli bir yöntem olan Ames testi güncelliğini koruyan en önemli genotoksisite testlerinden biridir. Çeşitli kimyasal maddeler, çevresel kirleticiler, sedimentler ve atık suların,Ames testi ile mutajenite potansiyellikleri araştırılabilmektedir. Bu nedenle İzmir İç Körfez'e ait 6 istasyona ait sediment örneklerinde 4 konsantrasyonda Ames' in mutajenite testi; Salmonellatyphimurium TA98 ve TA100 hatları kullanılarak, direkt mutajenlerin belirlenmesi amacıyla S9' suz olarak uygulanmıştır. Ames testi sonuçlarına göre 6 istasyonun özellikle (İst.3) Turan bölgesi'nin (tersanenin olduğu yer) mutajenik ve toksik etki altında olduğu ve (İst.6) Bostanlı bölgesinde yoğun toksik etki altında olduğu belirlenmiştir. Turan bölgesi hem base-pairve hemde frame shift mutajenlerin, Bostanlı bölgesi ise frame shift mutajenlerin etkisi altındadır.
Özet (Çeviri)
İzmir bay is one of the most important ecosystems of the Aegean Region together with aquatic creatures. Izmir port, it is among the important cities both commercialy and touristically. Identifying chemicals responsible for human health and environmental impacts is known to be important for the environment and health. The effects of environmental pollution in aquatic environments, especially pollution caused by mutagen and carcinogenic substances, on human health are an important research topic. In the name of the short-term biological research methods, molecular chemical analysis methods should be combined. Ames test, a practical and valid method for exposing toxic substances in environmental samples, is one of the most important genotoxicity tests that maintains its up-to- date testing. Various chemicals, environmental pollutants, sediments and waste water, ames test can investigate the potential of mutagenite. Therefore, mutagenite testing of Ames in 4 concentration in samples belonging to 6 stations belonging to the Inner Bay of Izmir; Salmonellatyphimurium was applied without S9 for the purpose of determining direct mutagens using the TA98 and TA100 lines. According to the results of theAmes test, 6 stations were found to have mutagenic and toxic effects,especially in Turan region (Sti.3) and( Sti.6) in Bostanlı region. The Turan region is under the influence of both base-pair and frame shift mutagens, while Bostanlı region is under the influence of frame shift mutagens