Optimization of multigrid-DSA method to accelerate SN neutron transport equation
SN Nötron transport denkleminin hızlandırılmasında multigrid-DSA yönteminin optimizasyonu
- Tez No: 47161
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Doğrusal anisotropik saçılmalı ortam için bir boyutlu düzlemsel geometride Difuzyon Sentetik Hızlandırma(DSA) metodu geliştirilmiştir. DSA33 ve DSA31 metodlan üzerinde durularak, multigrid metodu weighted- Jacobi kullanılarak çözümün difuzyon kısmının hızlandırılmasında kullanılmıştır. Bu bölümde, h2(l - c) < 1 olduğu durumlarda, DSA33 metodunun DSA31 metodundan daha iyi çalıştığı gözlendirmiştir. DSA33 ve DSA31 metodlar kullanılarak, DSAMIX denilen yeni bir metod geliştirilmiş ve DSAMIX metodunun, h2(l - c) > 1 olduğu durumlarda DSA31 metodun dan daha iyi çalıştığı gösterilmiştir. Sonuçlar homojen ve homojen olmayan test problemleri için uygulanmış ve bu metodlar ayrıca bir grup düzlemsel geometrideki &-özdeğer problemleri için de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Diffusion Synthetic Acceleration (DS A) scheme for one dimensional slab geometry equations with linearly anisotropic scattering are developed. In particular, DSA31 and DSA33 discretization methods are studied and multigrid method is adopted to accelerate the solution of diffusion part by using weight- Jacobi as smoother. In this part, we observe that DSA33 method with multigrid works better than DSA31 method if 3/4/i2(l - c) < 1. By using the results of DSA31 and DSA33 methods, we developed a new method which is called DSAMIX method and we show that DSAMIX method works better than DSA31 method if 3/4h2(l - c) > 1. These results are implemented for homogeneous and non-homogeneous test problems and these discretization methods are also used for ^-eigenvalue problems in one group slab geometry.