Bir hastane acil servisine düşme ön tanısıyla başvuran 65 yaş üstü bireylerde evde düşme risk faktörlerinin belirlenmesi
Hospital emergency department admitting a fall in the pre-diagnosis 65 years of age above the individual determination home fall risk factors
  1. Tez No: 471628
  2. Yazar: FATMA BETÜL ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma düşme ön tanısıyla acil servise başvuran 65 yaş üstü bireylerin ev içi düşme risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servisine başvuran 65 yaş üstü düşme öntanısı olan 100 birey oluşturmuştur. Veriler Kişisel Anket Formu ve Ev İçi Kontrol Listesi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma , Student t test, ANOVA ve post-hoc Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the risk factors of falling in the elderly over 65 year old who applied emergency services. The sample of the study consisted of 100 individuals who were referred to Mersin University Health Research and Application Center Emergency Department and whose ages were above 65 year old. Data were collected using the Personal Questionnaire Form and the Home Checklist. Number, percentage, mean and standard deviation, Student t test, ANOVA and post hoc Tukey test were used in the analysis of the obtained data.