Bisbenzimidazol yapısı taşıyan bileşiklerin antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial activity of bisbenzimidazol structures
- Tez No: 471627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN DÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Günümüzde, patojen bakterilerin mevcut antibiyotik ya da antibakteriyel bileşiklere karşı artan direnci, bazı enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ciddi problemler oluşturmaktadır. Bu durum özellikle Gram-pozitif hastane enfeksiyonların da görülmekte olup, birçok ilaca dirençli olma hali mevcuttur. Yine, son on yılda Metisiline dirençli koagülaz negatif stafilakok (MRKNS) ve Metisiline Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) enfeksiyonları immün sistemin bastırıldığı durumlarında görülmesine neden olmuştur. Antibakteriyel ilaçların gelişi-güzel kullanılmaları ile de suistimaller çok artmıştır. Bu sorun, daha etkin yeni antimikrobiyal bileşiklere olan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Benzimidazol halkası DNA bazlarının (pürin ve pirimidin çekirdekleri) temel yapılarının izosteri olduğundan ve Vitamin B12 (Siyanokobalamin) ile triptofan ve serotonin gibi aminoasitlerin doğal olarak yapısında bulunduğundan canlı organizmalar tarafından tanınmaktadır. Pek çok araştırmaylada, benzimidazollerin ve bisbenzimidazollerin antimikrobiyal aktivitleri gösterilmiştir. Daha önce bu konuda yaptığımız çalışmalar, bu grup bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteli yeni geliştirilmesi için umut verici olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma kapsamında bisbenzimidazol yapıların antimikrobiyal aktivitelerinin in vitro olarak belirlenmesi planlanmıştır. Bu çalışmada 10 adet bisbenzimidazol ana yapısı taşıyan bileşikler ile benzer yapıdaki bileşiklerin sentezi ve makrodilüsyon test metodu ile in vitro antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Bileşiklerin in vitro antimikrobial aktiviteleri çeşitli Gram-pozitif, Gram-negatif bakteriler ile Candida türü mantarlara karşı minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) ile belirlenmiştir. En aktif bileşik, Staphylococcus aureus karşı en yüksek inhibitor aktiviteyi gösteren 2,2'-(1,3-Propandiil)bis-1H-benzimidazol (Bileşik 4)'dir. Bileşik 4, Gram pozitif bakterilere karşı Gram negative ve mayalardan daha yüksek aktivite göstermektedir
Özet (Çeviri)
Nowadays, increasing resistance to existing antibiotics or antibacterial compounds of the pathogen bacteria is a serious problem in the treatment of infectious diseases. This is particularly noticeable in the Gram-positive nosocomial infections and It has resistance to multiple drugs. Also, the last decade methicillin-resistant coagulase-negative staphylococci (MRCNS) and Methicillin Resistant Staphylococcus aureus (MRSA) infections have increased in situations where the immune system is suppressed. With the advent of antibacterial agents has increased dramatically as a result of abuses by the use of good. Abuses and indiscriminate use of antibacterial drugs has increased. Hence there was need to most effective novel antimicrobial compounds. Benzimidazole ring was recognized by organism; because of this ring systems were isosteres of basic structureos of DNA base (purine and pyrimidine moieties) and placed in the natural structure of vitamin B12 (cyanocobalamin), tyrptophane and serotonin amino acids. Additionally, many researches have showed that antimicrobial activities of benzimidazole and bisbenzimidazole derivatives. Our group previous studies have shown that this group compounds can be promising lead compound for further development of novel bisbenzimidazole structure derivatives. Scope of the project was planned to develop new bisbenzimidazole derivatives and to investigate in vitro antimicrobial activity of these compounds. In this study, 10 bisbenzimidazole and related derivatives were synthesized and tested for in vitro antimicrobial activity by macro dilution test methods. The in vitro antimicrobial activity screening of the compounds was carried out minimum inhibitory concentration value against various Gram-positive, Gram-negative bacteria and candida species fungi. The most active compound was 2,2'-(1,3-Propanediyl) bis-1H-benzimidazole (Compound 4) as shown by most inhibitory effect on Staphylococcus aureus. Compound 4 showed better activity Gram-positive bacteria than Gram-negative bacteria and yeast.