Kemoterapi alan jinekolojik kanserli kadınların cinsel yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Determining the qualities of sexual lives of women with gynecological cancer WHO receive chemotherapy treatment
- Tez No: 471629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma kemoterapi alan jinekolojik kanserli kadınların cinsel yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 26 Mayıs-03 Kasım 2014 tarihleri arasında Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları kliniği, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi gündüz tedavi ünitesi ve Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi jinekolojik onkoloji ünitesine kemoterapi almak için başvuran 101 jinekolojik kanser tanısı alan kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, jinekolojik kanser tanısı alan kadınların tanı ve tedaviye ilişkin bilgilerini, sosyo-demografik ve obstretrik özellikleri ile cinsel yaşama ilişkin bilgi alma özelliklerini belirlemeye yönelik anket formu ve cinsel yaşam kalitesini belirlemeye yönelik Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın formu kullanılarak toplanmıştır. Ölçeğin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması Tuğut ve Gölbaşı (2010) tarafından yapılmıştır. Ölçeğin cronbach alpha iç tutarlılık katsayısının .83 olduğu, test tekrar test güvenirlik katsayısının r=.32-.65 arasında değiştiği belirlenmiştir. Elde edilen veriler, SPSS for Windows 20 ve MedCalc 12.3.0 paket programında; ortanca, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, yüzdelik sayılar, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı .78 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada jinekolojik kanserli kadınların Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın'ndan aldıkları puan ortancalarının“27,69”olduğu, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği'nden aldıkları minimum puanın“5,56”, maksimum puanın ise,“68,89”olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a complementary with the aim of determining the quality of sexual lives of women with gynecological cancer who receive chemotherapy treatment. The subjects of the research were 101 gynecological cancer patient women who have applied to receive chemotherapy at the Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Education and Research Hospital – gynecological clinic, Hacettepe University Oncology Hospital Daytime (Outpatient) Treatment Unit and Hacettepe University Adult Hospital Gynecological Oncology Unit between the dates of May 26 and November 3, 2014. The data of the research have been collected by using The Scale of Sexual Life Quality-Women to determine the quality of sexual life, obtained information via a sexual life questionnaire with socio-demographic and obstetric characteristics, and information on diagnosis and treatment of the women with gynecologic cancer. The works on the scale's validity and reliability in Turkish were carried out by Tuğut and Gölbaşı (2010). The Cronbach's Alpha internal consistency coefficient of the scale was .83, and the test retest reliability coefficient was changed between r=.32 and .65. The data obtained were analyzed with the SPSS for Windows 20 and MedCalc 12.3.0 package program; median, minimum and maximum values, percentiles, Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test and the Kruskall Wallis test. In the research, the cronbach's alpha coefficient was calculated as .77.