BCR-ABL negatif klasik kronik myeloproliferatif neoplazilerden polisitemia vera ve esansiyel trombositemi ile karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişki
Relationship between polycythemia vera and essential thrombocythemia and carotid intima media thickness from BCR-ABL negative classical chronic myeloproliferati̇ve neoplasms
- Tez No: 471646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SUYANI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
BCR-ABL negatif klasik kronik myeloproliferatif neoplazi (KMPN) hastalarının büyük kısmını polisitemia vera (PV) ve esansiyel trombositemi (ET) hastaları oluşturmakta olup; bu hastalarda morbidite ve mortalitenin en önemli sebebi akut koroner sendrom, iskemik inme gibi trombotik komplikasyonlardır. Karotis intima media kalınlığı (KİMK) akut koroner sendrom ve iskemik inme gibi aterosklerotik hastalıkların riskini belirlemede kullanılmaktadır. Bu çalışma ile KMPN (ET ve PV) ile KİMK arasındaki ilişkinin; bu hastalarda KİMK' in nasıl değiştiğinin ve bunun risk belirlemede kullanılıp kullanılamayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Sağlık Bilimler Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği' nde PV ve ET tanıları ile takip edilmekte olan hastalar ve kontrol grubu ile yapılmıştır. Ultrasonografi ile KİMK ölçümü Sağlık Bilimler Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği' nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, Temmuz 2006 ile Aralık 2016 arasında tanı almış ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi hematoloji polikliniğine kontrole gelen 42 PV ve 42 ET olmak üzere 84 hasta ve kontrol grubu olarak 46 birey alındı. Hastaların ortanca yaşı 57 (min- maks, 24-82) olup, 38' i erkek (%45), 46' sı kadın (%55) idi. JAK2 mutasyonu pozitif olan hasta sayısı 60 (%71) idi. Hasta ve kontrol grubunun KİMK arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (0,83 v.s. 0,85 mm) (p=0,470).
Özet (Çeviri)
Polycythemia vera (PV) and essential thrombocytemia (ET) are the most common types of the BCR-ABL negative classic myeloproliferative neoplasms (KMPN). Thrombotic complications such as acute coronary syndrome and ischemic stroke are the important causes of morbidity and mortality in these patients. Carotis intima media thickness (CIMT) has been considerably used in risk assesment of atherosclerotic diseases like acute coronary syndrome and ischemic stroke. The aim of this study is to determine the relationship between KMPN (PV and ET) and CIMT and the role of CIMT in risk assesment of patients with the diagnosis of KMPN. This study was conducted at Univeristy of Health Scienses, Istanbul Training and Research Hospital, Departments of Hematology and Radiology. Eighty-four patients who were diagnosed as either PV or ET between july 2006 and december 2016, and followed at hematology clinics were included. Also 46 controls were included for comparison. The median age of the patients was 57 years (range, 24-82). Thirty-eight (35.4 %) patients were male and 46 (55 %) were female. JAK2 mutataion was positive in 60 (71%) patients. The CIMT was comparable in patient and control groups (0,83 v.s. 0,85 mm) (p=0,470).