Artroskopik bankart onarımı sonrası labral yükseklik ve eğimin fonksiyonel sonuçlarla olan ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 471645
- Danışmanlar: DR. İSMAİL MURAD PEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Anterior omuz instabilitesi ortopedik cerrahide ilginin giderek arttığı önemli bir klinik sorundur. İnstabilite, fonksiyonelliği kısıtlaması ve uzun dönemde dejeneratif artrite yol açması sebebiyle toplumda iş gücü ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Açık onarım tekniklerine kıyasla daha az invaziv olması ve giderek artan başarı oranları, artroskopik onarımı instabilite tedavisinde ön plana çıkarmıştır. Çalışmamızın amacı; yumuşak doku bankart lezyonu nedeniyle artroskopik bankart onarımı uygulanan hastalarda kapsülolabral yapının yükseklik ve eğimini, ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. yıl ve karşı omuz MRG imajlarında karşılaştırarak, artroskopik yöntemin labral yapı restorasyonunda radyolojik etkinliğini değerlendirmektir. Bununla birlikte, hastaların fonksiyonel kazanımlarının klinik skorlarla belirlenmesi ve bu kazanımların radyolojik değişimlerle ilişkisinin analizini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda, travmatik anterior instabilite nedeniyle artroskopik bankart onarımı uygulanan 20 hastayı retrospektif olarak değerlendirdik. Klinik sonuçlar, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1.,3.,6. ve 12. aylarda alınan Constant skorları ile değerlendirildi. Labral yapının yükseklik ve eğimi, ameliyat öncesi MRG ve ameliyat sonrası 1. yılda çekilen bilateral MRG imajlarında ölçülerek karşılaştırıldı. Hastaların ameliyat edilmeyen taraf MRG verileri kontrol grubu olarak kullanıldı. Hastaların ameliyat öncesi ortalama Constant skoru 57.7 (32-77) idi. Ameliyat sonrası ortalama skorlar 1., 3., 6. ve 12. ay için sırasıyla 63.6 (44-79); 77.8 (61-90); 89.6 (77-100); 95.2 (79-100) idi. Klinik skorlarda tespit edilen artışlar istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). Radyolojik verilerde ameliyat sonrası artışların constant skorlarındaki artışlarla korelasyon analizinde ilişki pozitif yöndeydi, fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Sonuç olarak çalışmamızda artroskopik bankart tamiri yapılan hastalarda tedavi sonrası 1. yılda MRG'de labral yükseklik ve eğimleri ile hastaların klinik skorlarında anlamlı artış tespit ettik. Bununla birlikte, çalışmamızda radyolojik ve klinik sonuçlar arasında anlamlı korelasyon saptanmasa bile ilişki pozitif yöndeydi. Klinik skorları etkileyebilecek başka faktörler de düşünüldüğünde (cerrahi öncesi çıkık sayısı, cerrahi öncesi instabilitenin süresi, labral ve kapsüler doku kalitesi vs.) bu korelasyonun çok parametreli, uzun takip süreli çalışmalarla daha net ortaya konulabileceği düşüncesindeyiz. Bununla birlikte labral yükseklik ve eğim bankart hastalarının tedavi sonrası radyolojik takibinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Anterior shoulder instability is an important clinical problem that is increasingly interested in orthopaedic surgery. Instability leads to severe labour force and economic loss in the community with functional limitation and long-term degenerative arthritis. Arthroscopic repair is the mainstay of instability treatment because of its less invasive compared with open repair techniques and its increasing success rates. The aim of this study was to evaluate the radiological effectiveness of the arthroscopic method in the restoration of the labral structure by comparing the height and slope of the capsulolabral structure in preoperative, postoperative 1 year, and healthy shoulder MRI images in patients undergoing arthroscopic bankart repair due to soft tissue bankart lesion. It was also aimed to determine the functional improvements of the patients with clinical scores and to analyse the relationship between these improvements and radiological changes In our study, we retrospectively evaluated 20 patients who underwent arthroscopic bankart repair due to traumatic anterior instability. Clinical results were evaluated with Constant scores taken preoperative and postoperative 1., 3., 6. and 12. month. The height and slope of the labral structure were measured and compared with preoperative MRI and bilateral MRI images taken at 1 year postoperatively. MRI data of the non-operated side of the patients was used as the control group. The mean preoperative Constant score of the patients was 57.7 (32-77) and postoperative scores at 1., 3., 6. and 12. months were 63.6 (44-79); 77.8 (61-90); 89.6 (77-100) and 95.2 (79-100), respectively. The increases in clinical scores were statistically significant (p 0.05). Positive directionally correlations were found between the increase in postoperative radiological data and the increase in constant scores, but it was not statistically significant (p> 0.05). In conclusion, we found a significant increase in the labral height and slope and clinical scores of the patients at postoperative 1. year who underwent arthroscopic bankart repair in our study. However, even if there was no significant correlation between radiological and clinical outcomes in our study, the relationship had a positive direction. When we consider other factors that may affect clinical scores (number of dislocations before surgery, duration of instability before surgery, labral and capsular tissue quality, etc.), we think that this correlation can be clarified with multi-parameter, long follow-up studies. Furthermore, labral height and slope measurement can be used in the postoperative radiological follow-up of bankart patients.