Yeni çeltek işletmesi Bolu ocağında taban yollarında oluşan konverjansların incelenmesi
  1. Tez No: 47168
  2. Yazar: MEHMET ALİ KARGI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHTİYAR ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Madencilik ve tünelcilik çalışmaları sırasında oluşturulan yeraltı açıklıklarının duraylılığı çok önemlidir. Ortamdaki tabakaların etkin bir şekilde kontrolü açıklığın fonksiyonunun verimli, ekonomik ve emniyetli bir biçimde yerine getirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bolu Linyit İşletmesindeki üretim amaçlı galeriler marn ve kiltaşı içerisinde açılmıştır. Bu kayaçların oluşturduğu tabakalar tektonik hareketlerden aşırı derecede etkilenmiştir. Bu çalışmada galerilerin duraylılığının sağlanması ile uygun tahkimat sistemlerinin ve üretim stratejisinin belirlenmesi için incelemeler yapılmıştır. Bolu Linyit İşletmesi'ne ait yeraltı ocağındaki galerilerde belirlenen noktalardan alınan numuneler üzerinde mineralojik analiz, elek analizi ile hidrometre deneyi yapılmıştır. Yapılan deney sonuçları değerlendirildiğinde, numunelerin tane boyu dağılımları, kil içerikleri ve kil yüzdeleri belirlenmiştir. Daha sonra yapılan Atterberg deneyleri ile numunelerin sınıflaması ve mühendislik davranışlar, doğrudan makaslama ile de kohezyon ve içsel sürtünme açıları belirlenmiştir. Numune alınan noktalarda konverjans ölçüm istasyonları kurulmuş ve bu istasyonlarda arazi hareketleri, tahkimatta meydana gelen deformasyonlar ve galerilerdeki kapanmalar ölçülmüştür. Jeolojik incelemeler, laboratuvar çalışmaları ve arazi ölçümleri sonucunda, galerilerin eğik asimetrik bir senklinal içerisinde yeralan zayıf kayaçlarda açıldığı ve kayaçların şişme potansiyeline değişik seviyelerde sahip olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla galerilerdeki duraysızlık problemlerinin tektonik kalıntı, şişme ve sıkışma gerilmelerinden kaynaklanabileceği anlaşılmıştır. Açılan galerilerde karşılaşılan duraysızlık problemini çözmek için taban kemerli ve deformasyona belirli bir oranda izin veren tahkimat sistemi önerilmiştir. Bundan sonra açılacak taban yollarının arazi tektoniği de gözönünde bulunduracak tavan taşını oluşturan kalker içinde açılması yeni bir üretim stratejisi olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stability of underground openings and tunnels are very important. Strata control aspects of surrounding rock should be studied in order to maintain an efficient, economical and safe working conditions. Underground roadways Bolu Colliery have been formed in marl clay. In addition, surrounding rock environment is very much influenced by tectonic activities. Objective of these work was to assess a new production strategy together with maintaining the stability of support by choosing an appropriate support system. Samples have been taken from Bolu Colliery and mineralogical and screen analyses and hydrometer tests have carried out on samples. Particle size distribution and clay content of samples have been determined from laboratory test results. Samples have been classified and engineering properties have been found by means of Atterbcrg limits tests. On the other hand, cohesion and internal friction angles of tested samples have been determined by means of direct shear tests. Convergence measuring stations have been set where samples for laboratory test had been taken to measure the amount and characteristics roadway deformations. The examinations of geology of the area, laboratory test results and convergence measurements characteristics of the deformations of roadways opened in different directions have shown that the roadways had been opened in an asymmetrical synclinal and surrounding rock had squeezing and swelling capacities. Therefore, it is concluded that the instability problems arisen due to residual tectonic, swelling and squeezing stresses. In order to solve the instability problems in underground roadways in Bolu Colliery, a new support system with invert arch which has yielding capacity is recommended. As a new production strategy it is also suggested that the roadways should be opened in calcareous limestone at the roof instead of clay.