Kalabalık acilde şikayet, fizik muayene ve tetkiklere göre tanıların karşılaştırılması
Comparison of the diagnoses according to history, physical examination and tests in crowded emergency
- Tez No: 471695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Kalabalık acilde şikayet, fizik muayene ve tetkiklere göre tanıların karşılaştırılması. S.B. Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servise başvuran hastalarda acil servis yoğunluğundan dolayı yapılan şikayete yönelik kısıtlı muayene ile hastanın ayrıntılı fizik muayene sürelerini ve bu muayeneler sonrasında oluşan ön tanıları karşılaştırmak, hastaların tanı koyma aşamasında şikayet, fizik muayene ve tetkiklerin ne düzeyde etkili olduğunu değerlendirmek; acil servis hizmetlerinin ileriye dönük planlanmasına, daha etkili ve verimli acil sağlık hizmeti sunumuna katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: 01.10.2016 ile 01.07.2017 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH Acil Servisi'ne başvuran 266610 hasta içerisinden randomize olarak seçilen 500 sarı alan hastasının demografik özellikleri, şikayetleri, fizik muayene bulguları incelendi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS for Windows 17,0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH Acil Servisi'ne travma dışı medikal nedenlerle başvuran 18 yaş üzeri 500 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 48.76 ±18.66 ve %44'ü erkekti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of the diagnoses according to history, physical examination and tests in crowded emergency. Objective: The aim of this study is comparison of the limited examination time intended for complaint because of crowded emergency and detailed examination time, and comparison of preliminary diagnoses after these examinations, evaluating how important to take history, performing these physical examination and tests on diagnose in patients admitted to emergency department. For the future of emergency services planning and thus more effective, is to aim to contribute to the more efficient delivery of emergency medical services. Materials and Methods: This study was performed with 500 patients, was randomly selected from 266610 patients admitted to Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Department of Emergency between 01.10.2016 and 01.07.2017. Patient demographics, history and the findings of physical examination were examined. When evaluating the results obtained in this study, SPSS for Windows 17.0 program was used for statistical analysis. Results: 500 patients were included in the study, over 18 years old, who were referred to emergency medical services for non - trauma medical reasons. The average age of the patients was 48.76 ±18.66 and 7.00 ± 1.80 min. % 44 were male. Accuracy of preliminary diagnoses intended for complaint, limited examination for complaint and detailed examination rates were respectively %64.6, %76 and %89.2.