Bilateral orta düzey karpal tünel sendromlu hastalarda plateletten zengin plazma (PRP) enjeksiyonu ile steroid enjeksiyonunun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of platelet rich plasma (PRP) injection and steroid injection efficacy in bilateral moderate carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 471694
  2. Yazar: ÜZEYİR CANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KOLDAŞ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bilateral orta düzey Karpal Tünel Sendromu (KTS) hastalarında, Plateletten Zengin Plazma (PRP) enjeksiyonu tedavisinin etkilerini, semptomlar, klinik, elektrofizyolojik ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) bulguları üzerinden steroid enjeksiyonu ve kontrol grubu ile karşılaştırarak değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinde Ekim 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında bilateral orta düzey KTS tanısı konulan hastalardan dahil edilme kriterlerini karşılayan 45 hasta çalışmaya alındı. 45 hasta PRP+ el bileği splinti grubu, steroid+ el bileği splinti grubu ve sadece el bileği splinti (kontrol) grubu olmak üzere eşit olarak 3 gruba randomize edildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası (TS) 1.ay ve 6.ayda Vizuel Analog Skala (VAS), Kısa Form 36 (SF-36), hızlı kol-omuz-el disabilite (Quick DASH) anketleri, kaba ve ince kavrama, tinnel ve phalen testleri, elektrofizyolojik inceleme ile değerlendirildi. Ayrıca tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. ayda MRG ile değerlendirilmiş olup, tüm ölçümler aynı radyolog tarafından yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 45 hastadan, Grup 1 ve Grup 2'den 1'er hasta Grup 3'den 2 hasta çeşitli nedenlerden dolayı devam edemedi ve çalışma 41 hasta ile tamamlandı. Tüm hastaların yaş ortalaması 49 olup, gruplar arasında hastaların yaşları, cinsiyet, meslek, eğitim düzeyi, semptom süresi, kuvvetsizlik ve beceriksizlik dağılımları anlamlı farklılık göstermemiştir. VAS skorlarında her 3 grupta da anlamlı azalmalar görülmüş olup, PRP ve steroid gruplarında kontrol grubuna göre VAS gece uyuşma ve ağrı skorlarında anlamlı azalma gözlenmiştir. Kaba ve ince kavrama kuvvetinde TS 1. ayda her 3 grupta da anlamlı artış gözlenirken, TS 6. ayda kaba kavrama kuvvetinde sadece PRP grubunda, ince kavrama kuvvetinde PRP ve steroid grubunda anlamlı artış görüldü. Elektrofizyolojik incelemelerde her 3 grupta da anlamlı düzelmeler saptandı. SF-36 fiziksel fonksiyon ve ağrı alt gruplarında sadece PRP grubunda anlamlı düzelme saptanırken, SF 36 fiziksel fonksiyon skorunda her 3 grupta da anlamlı düzelme görüldü. Quick DASH semptom skorunda PRP ve steroid grubunda anlamlı azalma saptanırken, iş modelinde PRP ve kontrol grubunda anlamlı azalma gözlendi. Tinnel testinde sadece PRP grubunda anlamlı düzelme saptanırken, phalen testinde sadece steroid grubunda anlamlı düzelme gözlendi. MRG ölçümlerinde palmar yaylanma oranlarında PRP ve steroid grubunda anlamlı düzelme gözlendi. Sonuç: Bu çalışma sonucunda orta düzey KTS hastalarında PRP enjeksiyonu ve steroid enjeksiyonu tedavisi yalnız splint kullanımına göre daha etkili bulunmuş, ancak MRG ile ölçülen median sinir alan ve intensite ölçümlerinde belirgin azalma saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our objective is to evaluate the effects of platelet rich plasma (PRP) injection therapy in patients with bilateral moderate CTS by comparing symptoms, clinical, electrophysiological and MRI findings with steroid injection and control group Material and Methods: 45 patients who fulfilled the inclusion criteria were included in the Physical Education and Rehabilitation Clinic of Antalya Training and Research Hospital between October 2015 and April 2016. Forty-five patients were randomized into 3 groups, PRP + splint group, steroid + splint group and only splint group. Patients were assessed before treatment and after treatment (TS) on 1st and 6th Vizuel Analog Skala (VAS), Short Form 36 (SF-36), fast arm-shoulder-hand disability (Quick DASH) surveys, tinnel and phalen tests and electrophysiological examination. In addition, MRI was performed before and 6 months after treatment and all measurements were performed by the same radiologist. Results: 45 patients included in the study, 1 patient from the PRP and steroid group, 2 patients from the splint group could not continue due to various reasons and the study was completed with 41 patients. The mean age of all patients was 49 years and the age, gender, occupation, education level, duration of symptoms, weakness and incompetence of the patients did not differ significantly between the groups. VAS scores were significantly decreased in all three groups. There was a significant decrease in VAS nighttime numbness and pain scores in the PRP and steroid groups compared to the control group. Handgrip and Finger pinch strength was significantly increased in all three groups at the 1st month of TS. There was a significant increase in PRP and steroid group with Finger pinch strength and only in the PRP group with Handgrip strength at 6th month of TS. Electrophysiological examinations showed significant improvement in all three groups. In the SF-36 physical functioning and pain subgroups, only significant improvement was observed in the PRP group, whereas SF 36 physical function scores showed significant improvement in all three groups. A significant decrease in PRP and steroid group was observed in the Quick DASH symptom score, while a significant decrease in the PRP and atel group was observed in the business model. Only significant improvement in the PRP group was found in the Tinnel test, but only significant improvement in the steroid group was observed in the phalen test. Significant improvement in PRP and steroid group was observed in palmar bowing rates in MRI measurements. Conclusion: As a result of this study, PRP injection and steroid injection therapy in moderate CTS patients was found to be more effective than splint alone, but there was no significant decrease in median nerve area and intensities measured by MRI.