Standart penetrasyon-dinamik konik penetrasyon deneylerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 4716
  2. Yazar: METE GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. ERÇİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma, hem dinamik konik penetrasyon deneyinin zemin etüdlerinde uygulanabilirliğini ve yararını ortaya koymak, hem de genel olarak uygulanan 4839 kgcm.lik standart enerjiyi azaltarak, deneyin uygu lamasını kolaylaştırmak, azaltılan bu enerjiyi değişik boyutlardaki konik uçlara (38.1 mm, 50.8 mm ve 63.5 mm) uygulayarak, standart pe netrasyon değerleriyle en iyi ilişkiyi verecek konik ucu saptamak, böylece; ileride bu konuda hazırlanabilecek bir Türk standartının oluşmasına katkıda bulunabilmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, TCDD Zonguldak gar kompleksi, TCDD Mersin-Tırmıl narenciye tesisleri ve 3 bölümlük Gözpınarı-Kadınhanı varyantı zemin etüdlerin de kumlu, çakıllı ve killi zeminlerde açılan 36 adet sondaj kuyusun da 10 m. derinliğe kadar 150 adet standart penetrasyon deneyi yapıl mış, bu kuyuların hemen yanında da en fazla 10 m. derinliğe kadar E- tipi tijlere bağlı 60° lik tepe açısına sahip, 50.8 mm. çaplı konik uca uygulanan 1210 kg.lık enerjiyle yapılan, dinamik konik penetrasyon deneyleri uygulanmıştır. 38.1 mm ve 63.5 mm çaplı konik uçlarla ya pılan deneylerde ise tij sürtünmesinin ve nokta direncinin çok art ması nedeniyle 2.5 m. den sonra ilerleme sağlanamamıştır. Standart penetrasyon deneyi sonucu elde edilen değerlerle, bu deney lerin yapıldıkları derinliklere karşılık gelen dinamik konik penetras yon değerleri arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda; dinamik konik penetrasyon deneyinin kumlu ze minlerde, Ns30 olan çakıllı zeminlerde nokta direncinin, 3.5 m. den derindeki killerde i- se tij sürtünmesinin büyük önem kazandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The study has been accomplished for the aim of both determining the applicability and the usefulness of the dynamic cone penetration test in subsoil investigation and determining the cone that provides the best relation with the results of standard penetration tests, by reducing the commonly applied standard energy of 4839 kgcm, thus, making the test easy to apply, by using cones of different sizes (38.1 mm, 50.8 mm and 63.5 mm). So, the present work may contribute to the formation of a Turkish Standard in this field that could be prepared in the future. For this aim 150 standard penetration tests have been carried out in 36 boreholes down to a depth of 10 m. in sandy, gravely and clayey soil in TCDD Zonguldak station complex, TCDD Mersin-Tırmıl citrus fruits foundations and Gözpınarı-Kadınhanı variant, which has 3 parts. Close to these boreholes, dynamic cone penetration tests have been applied by 60° apex angle and 50.8 mm diameter cones attached to E-size rods down to a maximum of 10 m. depth and with an energy of 1210 kgcm. In the tests made with cones having 38.1 mm and 63.5 mm diameter, the penetration can't be successful after 2.5 m. depth because of the high rod friction and point resistance. Correlation and regression analyses, have also been made to determine the relation between standard penetration values and dynamic cone penetration values. As a result of these analyses it is determined that dynamic cone penet ration tests can be used safely, in sandy soil and in gravely soil where NX30 and in clayey soil with 3.5 m. depth; and it is also determined that the point resistance in gravely soil where; N_>30 and rod friction in clayey soil after 3.5 m. depth has great importance.