İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 01.10.2014 ile 31.09.2015 tarihleri arasında başvuran intihar girişimlerinin incelenmesi ve maliyet analizi
Evaluation of suicide attempts and cost analysis of the patients WHO applied to İstanbul Health Sciences University Kanuni Sultan Suleyman Education and Research Hospital emergency service between 01.10.2014 and 31.09.2015
  1. Tez No: 471704
  2. Yazar: ALP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAÇ NİYAZİ ÖZÜÇELİK, UZMAN SERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: İntihar, kişinin istemli olarak öz benliğine yönelik bir saldırganlık olup, kendi kendine zarar vermesidir. Hastanede maliyet analizi ise kendi faaliyet konusunu oluşturan sağlık hizmetini üretebilmesi için harcadığı üretim faktörlerinin para ile ölçülebilen değeri şeklinde tanımlanmaktadır. Bu çalışmada; daha etkin çalışan bir acil servis oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla, acil servise intihar girişimi sebebi ile başvuran hastaların intihara neden olan sorunlarını ve kullanılan yöntemlerini değerlendirmenin yanı sıra acil ve hastane sürecindeki maliyet analizini araştırdık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine intihar girişiminde bulunma şikayetiyle başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 120 hasta dahil edildi. Her hasta için hazırlanan hasta bilgilerini içeren çalışma formu ilgili hekim tarafından kaydedildi. Acilimize başvuran toplam 120 hasta için maliyet analizlerinin değerlendirilmesi amacıyla maliyet bedel olarak bir hastanın hastane otomasyon sistemine kaydedilen muayene, tetkik, tedavi ve konsültasyon ücretleri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %73.3'ü kadın, %26.7'si erkek, en sık 18-24 yaş grubu ve yaş ortalaması 30.35±10.18'di. Hastaların, %56.7'si evliydi. Hastaların %10.8'inin daha önce intihar öyküsü vardı. İntihar girişim şekli olarak en sık ilaç veya toksik madde alımı (%94.2) seçilmişti. Hastaların %33.3'üne psikiyatri konsültasyonu istenmişti. Hastaların %53.3'ü acil servisten şifa ile taburcu olurken, %18.4'üne yoğun bakım, %5'ine serviste yatış endikasyonu verilmişti. Yalnız bir hasta acil serviste exitus olmuştu. Hastaların acil hizmet bedelleri ortalama 172.25±76.65 TL (15.5 TL ile 510 TL arası) olurken, toplam maliyeti 176.50±78.81 TL'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: Suicide is an aggression and self-harm towards one's self consciously. The cost organization at the hospital is the value of the production factors that can be measured by money in order to produce the health service that constitutes the activity itself. In this study; In order to contribute to the establishment of a more effective emergency service, we evaluated the cost of the emergency department and the hospital as well as assessing the problems which caused suicide and the methods of the patients who applied to emergency service with the suicide attempt. Materials and Method: The study included 120 patients who applied to the Emergency Department of Kanuni Sultan Süleyman Education and Research Hospital with the complaint of suicide attempt and agreed to participate in the study. The study form containing patient information prepared for each patient was recorded by the relevant physician. In order to evaluate the cost analyses for a total of 120 patients who applied for emergency services, the cost of the examination, laboratory tests, treatment and consultation fees recorded in the hospital automation system of the patient were evaluated. Results: 73.3 % of the patients were female, 26.7 % were male, 18-24 age group was the most common and the median age was 30.35 ± 10.18. Of the patients, 56.7 % were married. 10.8% of the patients had suicide stories previously. The most frequent suicide attempt was drug or toxic substance intake (94.2 %). 33.3 % of the patients were asked for a psychiatric consultation. 53.3 % of the patients were discharged with the cure from emergency services, 18.4 % of the patients had intensive care unit indication, 5% were given indications for hospitalization. Only one patient died in the emergency service. The average emergency care costs of the patients were 172.25 ± 76,65 TL (between 15,5 TL and 510 TL) and the total cost was 176.50 ± 78,81 TL.