Acil serviste intravenöz kontrast madde verilerek görüntüleme yapılan hastalarda kontrast madde nefropatisi gelişim insidansı ve risk faktörleri
Incidence and risk factors of contrast induced nephropathy development in patients imaging using intravenous contrast agent in emergency service
  1. Tez No: 471707
  2. Yazar: OZAN ÖZELBAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç:Konya Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisine başvuran ve intravenöz (i.v)kontrast madde kullanılarak görüntüleme yapılan hastalarda, kontrast madde nefropatisi (KMN) insidansını ve risk faktörlerinin belirleyerek bu uygulamalar sonrası kontrast madde nefropatisigelişimi açısından riskli grupta olan hastaları saptamak. Gereç ve yöntem: Ocak 2014 ile mayıs 2016 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran hastalardan intravenöz kontrast madde kullanılarak görüntülemesi yapılanlar hastane otomasyon sisteminden tarandı. Bu hastaların elektronik dosya bilgilerine ve bilgisayarlı tomografi görüntülemelerine hastane bilgi yönetim sisteminden ulaşılarak intravenöz kontrast madde verilen ve hastane içi herhangi bir servise yatırılan 18 yaş üstü hastalar çalışmamıza dahil edildi. Bu hastaların demografik, klinik ve laboratuar verileri, Mehran skorlamaları, tanıları, klinik sonlanmaları ve acil serviste ya da yatırıldığı serviste hastaya uygulanan profilaktik tedaviler çalışmacılar tarafından değerlendirildi. Bulgular : Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran hastalardan 2753'üne i.v kontrastlı tomografi çekildiği tespit edildi. Tespit edilen bu vakaların %15,5'i (n=426) çalışmaya dahil edildi. %85,5'i (n=2327) ise çalışma dışı bırakıldı. 426 hastanın 34'ünde (% 8,0) i.v kontrast madde uygulamasını takiben nefropati geliştiğini tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective :The aim of this study is to determine the frequency of contrast induced nephropathy (CIN) development , causes that facilitate the development of CIN and also identify the patients who are at risk for CIN, in patients imaging using intravenous contrast agent in Konya Education and Research Hospital Emergency Department. Material and method:Patients imaging using intravenous contrast media in Konya Education and Research Hospital Emergency Department between January 2014 and May 2016 has been searched on electronical medical records system of our hospital. Patient files and CT scans have been found on automation system of our hospital. Patients over 18 years of age and patients followed in the hospital for longer than 48 hours after imaging using intravenous contrast agent were identified.Patients' demographic, clinic and laboratory datas , Mehran scores, diagnosis, prognosis and prophylactic treatment datas evaluated by researchers. Results:We determined 2753 patients who are admitted to Konya Education and Research Hospital Emergency Department and taken CT scan with intravenous contrast media. 15.5% (n = 426) of the detected cases were included in the study. 85.5% (n = 2327) were excluded from the study. 34 of 426 patients (8.0%) were diagnosed with contrast induced nephropathy.