Anne babası boşanmış çocuklarda algılanan anne baba tutumlarının akran zorbalığı davranışı ile ilişkisi
The relation between the attitude of the divorced parents perceived by the child and the peer victimization
  1. Tez No: 471740
  2. Yazar: EYLÜL ÜNALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son zamanlarda yapılan araştırmalar doğrultusunda okullarda yaşanan şiddet, saldırganlık ve zorbalık olaylarında artış olduğu görülmektedir. Okullarda saldırganlık ve zorbalık davranışlarına maruz kalmak çocuklarda fiziksel ve psikolojik gelişimi engelleyebilmektedir. Çocukların sergiledikleri olumsuz davranışlar için literatür çalışmalarına bakıldığında en çok karşımıza çıkan faktörlerden bir tanesinin ebeveyn tutumları olduğunu görmekteyiz. Bu çalışmada anne babası boşanmış çocukların algıladıkları anne baba tutumlarının çocukların akran zorbalığı davranışları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde 13-14 yaşındaki ortaokul 7. ve 8. Sınıfa devam eden ebeveynleri boşanmış 50 katılımcı ile 13-14 yaşındaki ortaokul 7. ve 8. Sınıfa devam eden ebeveynleri birlikte olan 60 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Ana-Baba Tutumları Ölçeği ve Ergen Akran Zorbalığı Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to recent researches; we can observe the rising violence, agression and high-handedness occurrences at the schools. These all situations can prevent children's physical and psychological development. When we look at the literature researches of their misbehavior,we see the parent attitude issue is one of the popular factor. In this case, the main idea is the relationship between peer victimisation and what the children get from their divorced parent's behaves. This research had applied between the children on divorced parent's thirteen-fourteen years old 7th - 8th grader 50 participants and the children on not-divorced parent's thirteen-fourteen years old 7th - 8th grader 60 participants in İstanbul. Personal information form , the scale of parents attitudes and the scale of teenager peer victimisation have given to the participants.