Kariyer yönetimi kapsamında eğitim ve geliştirme faaliyetlerine yönelik algıların çalışan memnuniyeti üzerindeki etkileri
The effects of perceptions on training and development activities with in career management on employee satisfaction
  1. Tez No: 471739
  2. Yazar: HEDİYE BAHAR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüz dünyasının zorlu rekabet koşullarında işletmelerde fark oluşturabilmenin önemli kurallarından bir tanesi nitelikli insan kaynakları gücüne sahip olmaktan geçmektedir. Bu sebeple çalışan insan kaynaklarının nitelikleri önemli bir faktör oluşturmaktadır. Çalışan niteliklerini arttırmanın yolu kariyer yönetimi programlarını doğru uygulamaktan geçmektedir. Kariyer yönetim uygulamaları eğitim ve geliştirme faaliyetlerinden destek alarak gelişimi sağlayan uygulamaları içermektedir. Yetişmiş işgücünü elinde tutmanın başlıca koşulu olarak çalışan memnuniyetinin sağlanması görülmekte, bu amaçla, kişilerin ihtiyaçları ve memnuniyetsizliğe neden olan etkilerin ortadan kaldırılması insan kaynakları biriminin başlıca görevleri arasında gelmektedir. İşletmelerde kariyer yönetimi kapsamında uygulanan eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin, çalışanlar üzerinde bırakmış olduğu etki, gerçekleştirilen eğitimlerin başarılı yada başarısız olmasına katkıda bulunmaktadır. Uygulanan eğitimlerin teknik ya da ince beceri eğitimleri olması, verilen eğitim kalitesinin değişkenliği, eğitimin içeriği, eğitmenin özellikleri, eğitim verilecek yerin özellikleri gibi faktörler eğitimin başarısını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Çalışan memnuniyetinin sağlanmasında eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin çalışanlar üzerinde bıraktığı izlenimlerin sonucundaki etkilerin incelenmesi bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma, İstanbul İli'nde kariyer yönetimi kapsamında eğitim ve geliştirme faaliyetleri uygulayan ve TUİK istatistiklerine göre, işletmelerinde en fazla istihdam sağlayan sanayi, hizmet, ticaret ve inşaat sekörü çalışanlarının çalışan memnniyetine etkilerini belirlemek amacıyla oluşturulmuş, 59 sorudan oluşan online anket çalışması 440 kişiye uygulanmış, 310 kişinin yanıtları kullanıma uygun bulunmuştur. SPSS istatistik programında analizi yapılan verilere regreasyon analizi, korelasyon analizi, T-Testi ve Anova Testi uygulanarak veriler elde edilmiştir. Tüm bu test sonuçları ışığında kariyer yönetiminde eğitim ve geliştirme faaliyetlerine yönelik algıların çalışan memnuniyeti üzerinde etkisi olduğu ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
In today's world's tough competition conditions, One of the important rules of making a difference in businesses is to have the power of qualified human resources. For this reason, the qualities of the working human resources are an important factor. The way to improve employee qualifications goes far beyond the career management programs. Career management applications include practices that provide development through support from training and development activities. The main condition of retaining a qualified workforce is to provide employee satisfaction, and for this purpose, the main tasks of the human resources department are to remove the effects that cause the needs and dissatisfaction of the people. The effect of training and development activities applied within the scope of career management in the enterprises, has contributed to the failure of successful the trainings. The technical or soft skill training of the trainings applied, the variability of the education quality given, the content of the training, the characteristics of the trainer, the characteristics of the place to be trained are among the factors affecting the success of the training. The main purpose of this research is to investigate the effects of training and development activities on the employees, while ensuring employee satisfaction. The survey was conducted to determine the effects of the employment, industry, service, trade and construction sector employees who provide the most employment in the enterprises according to TUIK statistics, to train and develop the training and development activities within the scope of career management in Istanbul. An online questionnaire consisting of 59 questions was applied to 440 people, 310 responses were found to be appropriate. Statistical analysis, correlation analysis, T-test and ANOVA tests were applied to the data analyzed in SPSS statistical program. All these test results reveal that perceptions about training and development activities in career management have an effect on employee satisfaction.