Ebeveynlerinin bağlanma tarzları ile ergenlerdeki kişilerarası problem çözme ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles of parents and adolescents i̇nterpersonel problem solving skills and anxiety levels'
  1. Tez No: 471741
  2. Yazar: GÖNÜL SELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Toplum içindeki en küçük yapı taşı olan ailenin sağlıklı ve sürdürülebilir olması, toplumun da sağlıklı olmasının yolunu açar. Problemli aile, problemi toplum demektir. Yapısı bozulmuş, fonksiyonu azalmış ya da yetersiz kalmış aile sistemleri içinde hem anne-baba olan yetişkinler hem de ergenler, bu bozuk yapıdan farklı yönlerde etkilenir. Ruh sağlığını bozucu bu yapının sonucunda aile bütünlüğünün de devamından söz etmek mümkün değildir. Bu düşüncelerden hareketle bu çalışmamda, ebeveynlerin bağlanma tarzları ile ergenlerin kişilerarası problem çözme ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İzmir ilinde yaşayan, evli ve 14-19 yaş arası ergenlik döneminde çocuğu olan (401) anne-babanın ve ergenin, toplamda 1203 kişinin katılımı ile veriler toplanmıştır. Araştırmada anne-baba ve ergen demografik form ve bazı değişkenler ile birlikte Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE II), Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Kişilerarası İlişkilerde Problem Çözme Envanteri (KPÇE) gönüllülük esasına dayanarak dağıtılmıştır. Anne-baba ve ergenlere formlar doldurulmadan önce araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmiş, yapılan araştırmadan elde edilen verilerin yalnızca bu araştırma için kullanılacağı, kişisel bilgilerin başkaları ile paylaşılmayacağı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Family is the core element of society. Well-being and sustainability of family paves the ground for a heathy society. A problematic family refers to problematic society. Among family systems whose structure is impaired, function is reduced or inadequate, both parents and adolescents are affected in different directions from this disordered structure. It is not even cosiderable to talk about the continuity of family integrity in the presence of disordered structure which ultimately impairs mental health. Within this perspective, the aim of this study was to explore parents' attachement styles and associations with interpersonal problem solving and anxiety levels of adolescents. Data was collected from parents (401), married and have children at the stage od adolescence (period of 14-19 years) both living in Izmir, total 1023 person . In the study, data collected in parents 'and adolescents' socio-demographic status, Experiences in Close Relationships Scale, Marital Adjustment Scale, Beck Anxiety Scale and Problem Solving Inventory in Personality Relationships (CPE) based on the voluntarily participation of the participants. Parents and adolescents were given detailed information about the research before they filled the form and it was stated that the data obtained will only be used for this research and personal information won't be shared with anyone else.