İşveren markalamasında işveren çekiciliğinin farklı boyutlarına verilen önemin çalışanların demografik özellikleri temelinde farklılaşması
The differences among employees of different demographic characteristics in the importance placed on various dimensions of employer attractiveness as part of the concept of employer branding
- Tez No: 471745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSES YASEMİN GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İşveren çekiciliği, potansiyel çalışanları şirketlere çekmeye yarayan prestij, örgüt kültürü ve örgüte ait ödül sistemleri gibi çeşitli işveren boyutlarını içeren bir yapıdır. Bu çalışma, şirket çalışanlarının, işveren çekiciliği boyutlarına verdikleri önemin, çalışanların yaş, cinsiyet, kıdem ve iş tecrübesi gibi farklı kişisel demografik özelliklerine göre değişiklik gösterip göstermediğini incelemektedir. Bu inceleme için çoğu Türkiye' nin en çok çalışılmak istenen firmalarından olmak üzere, İstanbul merkezli firmalarda çalışmakta olan 268 çalışan arasında bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonuçlarına temel bileşenler analizi uygulandıktan sonra, hipotezler bağımsız örneklem t-testleri ve ANOVA kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar, çalışanlar arasında, yaş, cinsiyet, eğitim, görev süresi, iş tecrübesi, pozisyon ve sektör temelinde işveren çekiciliğinin çeşitli boyutlarına verdikleri önem açısından önemli farklılıklara işaret etmektedir. İşveren çekiciliğinin farklı boyutlarına, işgörenlerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, kıdem, toplam iş deneyimi, işyerindeki konum ve sektör temelinde farklı düzeyde önem verdikleri görülmüştür. İşveren çekiciliği boyutlarının, çalışan temelli marka değeri boyutları olan marka sadakati, marka ile özdeşleşme, marka onaylama, marka yurttaşlığı davranışı ve iş tatmini üzerinde etkilerini belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. İşveren çekiciliği boyutlarının çalışan temelli marka değeri boyutlarına etkisinin küçük ancak önemli olduğu görülürken, iş tatmininin bağımsız değişkenlere, işveren çekiciliği boyutları ile beraber alınması sonucu, modelin açıklayıcı gücünün arttığı görülmüştür. Çalışmanın sonunda yönetsel önerilere ve gelecekte yapılabilecek araştırma önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employer attractiveness is a construct that incorporates various dimensions of the employer such as prestige, organizational culture, and organizational rewards that serve to attract employees to the company. This study investigates whether employees differ in the importance they place on various dimensions of employer attractiveness based on individual demographic characteristics such as age, gender, tenure, and work experience. A survey is conducted among 268 employees working for various companies in Istanbul, some of which are among Turkey's most admired employers. Following a principal components analysis, the hypotheses of the study were tested using independent samples t-tests and ANOVA. Results point to significant differences among employees on the importance they place on various dimensions of employer attractiveness based on age, gender, education, tenure, work experience, position, and sector. Further analyses, using multiple linear regression, were conducted to determine the impact of the dimensions of employer attractiveness on such employee-based brand equity outcomes as brand allegiance, brand endorsement, brand commitment, brand citizenship behavior, and job satisfaction. Employer attractiveness was found to have a small but significant impact on the outcomes, but when job satisfaction was included among the independent variables along with the dimensions of employer attractiveness, the explanatory power of the model increased. Managerial and research implications are discussed.