Bağlanma stilinin yeme davranışı ve beden imajı ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between attachment style and eating behavior and body image
- Tez No: 471747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerde bağlanma stili ile yeme davranışı ve beden imajı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma İstanbul ilinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki kadın ve erkekler arasından gönüllülük esasına göre ve rastlantısal olarak seçilen 348 kadın ve 152 erkek olmak üzere toplam 500 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Vücut Algısı Ölçeği, İlişkiler Ölçeği Anketi, Yeme Tutumu Testi ve araştırmacı tarafından oluşturulan bir Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada bağlanma stili ile cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim düzeyleri değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Buna göre; erkeklerin saplantılı bağlanma düzeylerinin kadınların saplantılı bağlanma düzeylerinden daha yüksek olduğu ve bireylerin yaşları arttıkça saplantılı bağlanma düzeylerinin azaldığı belirlenmiştir. Bekâr bireylerin hem yeme tutum düzeylerinin hem de korkulu bağlanma düzeylerinin evli bireylerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Boşanmış bireylerin korkulu bağlanma düzeylerinin evli bireylerin korkulu bağlanma düzeylerinden; lise mezunu olan bireylerin korkulu bağlanma düzeylerinin yüksek lisans ve üzerinden mezun olan bireylerin korkulu bağlanma düzeylerinden ve üniversite mezunu olan bireylerin korkulu bağlanma düzeylerinin yüksek lisans ve üzerinden mezun olan bireylerin korkulu bağlanma düzeylerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada yer alan diğer sosyo-demografik özellikler bakımından ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık elde edilememiştir. Bireylerin beden algısı düzeyleri arttıkça güvenli bağlanma düzeyleri de artmakta olduğu görülmüştür. Bireylerin beden algısı düzeyleri arttıkça korkulu ve saplantılı bağlanma düzeyleri de düşmekte olduğu görülmüştür. Bireylerin yeme tutumu düzeyleri arttıkça korkulu ve kayıtsız bağlanma düzeyleri de artmakta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of attachment style on individuals' eating behavior and body image. The study was conducted with 348 women and 152 men who were selected randomly on the basis of volunteerism from women and men that are 18 years and over 18 years old from Istanbul. Relationship Scales Questionnaire, Body Cathexis Scale and Eating Behavior Scale were used as data collection tools and Personal Information Form was created by the investigator. The study shows that the level of preoccupied attachment of men was higher than the level of preoccupied attachment of women and furthermore the more their age increased, the more their preoccupied attachment level decreased. It is determined that both the eating behavior and fearful attachment levels of single individuals were higher than married individuals. It is seen that, the level of fearful attachment of divorced individuals was higher than married individuals. The level of fearful attachment of individuals who graduated from high school was higher than graduate and post graduated individuals. The level of fearful attachment of individuals from under graduated levels was higher than graduate and post graduate levels. There was no significant difference between the groups in terms of other socio-demographic characteristics in the study. It is found that as the level of individuals' body image increases, the level of secure attachment increases. It is also seen that as individuals' body image levels increased, fearful and preoccupied attachment levels decreased. As the levels of eating behaviors of individuals increased, fearful and dismissing attachment levels also increased.