Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Assessment of the relationship between internet addiction ans self-esteem among university students
  1. Tez No: 471748
  2. Yazar: FATMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı düzeyi ile benlik saygısı ve bazı değişkenler (cinsiyet, annenin eğitim seviyesi, babanın eğitim seviyesi, kardeş sayısı, kaldıkları yer) arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul ili sınırları içerisinde, gönüllülük esasına göre belirlenen 100 erkek, 100 kadın toplam 200 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcıların demografik değişkenleri, araştırmacı tarafından oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu', internet bağımlılık düzeylerini ölçmek için 'Young İnternet Bağımlılık Ölçeği' ve benlik saygısı düzeylerini ölçmek içinse 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, internet bağımlılığı ve benlik saygısı arasından pozitif yönde bir ilişki çıkmıştır. Üniversite öğrencilerinin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puan arttıkça öğrencilerin internet bağımlılığı ölçeğinden aldıkları puanların da artmakta olduğu görülmüştür. İnternet bağımlılığı ve cinsiyet arasından anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Erkeklerin internet bağımlılığı ölçeğinden aldıkları puanların kadınların internet bağımlılığı ölçeğinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Benlik saygısı ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kadınların benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puanların erkeklerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this current study is to determine if there is relationship between levels of internet addiction and self-esteem and some variables like gender, education level of a father and mother, number of siblings and place whom they live with.The study sample includes 200 volunteer participants from İstanbul, 100 males and 100 females University studens. Demographic variables of the participants were obtained by collecting 'Demographic Information Form' developed by the researcher. Internet Addiciton levels of the participants were measured by ' Young Internet Addiction Scale (YIAS)' and self-esteem levels of the participants were measured by 'Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES)'. The result of study indicated that a positive correlation emerged between internet addiction and self-esteem. It was observed that as RSES test scores of university students increased, YIAS test scores increased as well. This study revealed the significant relationship between internet addiction and gender. According o this examination, male students scores were higher than female ones in the aspect of internet addiction. In addition, this study also revealed the significant relationship between self-esteem and gender. Higher RSES test score was observed in female students as compared to male ones. The findings obtained from this study were discussed in the light of relevant literature.