Daralan oluklarda akış koşulları ve geometrik özelliklerinin ayırıma etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 47177
  2. Yazar: ŞEVKET LEVENT ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH ERSAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, akış hızı, palp yoğunluğu, oluk eğimi ve bölücü bıçak konumunun daralan olukla ayırma işlemine etkileri incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, daralan oluklarda bazı geometrik özelliklerin ayırıma etkisi araştırılmıştır. Daralan oluklarda akış koşullarım belirlemek amacıyla, Reynolds ve Froude sayılarını saptamak üzere çalışmalar da yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda, bir daralan oluk, besleme ve toplama tankı, pompa, bölücü bıçak ve ana gövdeden oluşan kapalı devre bir deney düzeneği kullanılarak, farklı koşullarda alman örneklerden verim, tenor yükseltme oranı, ayırım etkinliği ve alt akrm koyulaşma oram hesaplanmıştır. Bu ölçütler kullanılarak farklı işlem parametrelerinin ayırıma etkisi belirlenmiştir. Deneylerde numune olarak manyetit- kuvars yapay karışımı kullanılmıştır. Akış koşullarım belirlemek amacıyla yapılan çalışmalarda, farklı akış hızlarında, oluk eğimlerinde ve palp yoğunluğunda oluk çıkışında akışın yüksekliği ölçülmüş ve Reynolds ve Froude sayılan hesaplanmıştır. Oluk geometrisi ile ilgili üç parametrenin etkisi incelenmiştir. Bunlar oluk boyutları, besleme ucu genişliği/çıkış ucu genişliği oranı ve daralma açısıdır. Bu amaçla farklı geometride yedi oluk tasarlanmıştır. Sabit oluk eğimi ve palp yoğunluğunda akış hızı ve bölücü bıçak pozisyonu değiştirilerek farklı işlem koşullarının etkisi sulanmıştır. Çalışılan deney koşulu aralığında, palp yoğunluğunun ayırım ölçütlerini pek fazla etkilemediği gözlenirken, alt akım koyulaşma oranını büyük ölçüde etkilemektedir. Palp yoğunluğunun artması ile koyulaşma oram azalmaktadır. Bu durumun çok aşamalı zenginleştirme işlemlerinde, her aşamada palp özelliklerini önemli ölçüde değiştirerek, ayırım performansım etkileyebileceği düşünülmektedir. Oluk eğimi de benzer bir etki sergilemekte ve eğimin artışıyla koyulaşma oram azalmaktadır. Genellikle akış hızının artışıyla ayırım performansı bozulmaktadır. Çok yüksek akış hızlarında ise bozulmanın yanısıra sonuçlarda saçınım, sistem kararlılığında bir azaima meydana gelmektedir. Dar bölücü bıçak açıklıklarında verim daha düşük, tenor yükseltme oram daha yüksek olmakta, geniş açıklıklarda bunun tersi bir durum gözlenmektedir. Ayırım etkinliği ara bıçak konumlarında daha iyi olmaktadır. İncelenen aralıkta Reynolds sayısının 615-3787 arasında değiştiği ve toplam verilerin %75'inde akışın geçiş bölgesinde olduğu saptanmıştır. Froude sayısı ise 11-21.3 arasında hesaplanmış ve akışın kritik üstü olduğunu göstermektedir. Palp yoğunluğunun artışıyla akış yüksekliğinin arttığı gözlenmiştir. Oluk kesitinde böyle bir durumun sadece çizgisel akış hızının azalmasıyla açıklanabileceği düşünülmektedir. Bu da daralan oluklarda palp içinde katıların bulunmasının girdapları bastırma etkisinin bir kanıtı olmaktadır. Çalışma yapılan daralan olukların boyutlarının 2 katına kadar artırılması ile ayırım performansında bir bozulma meydana gelmemiştir. Bu nedenle, oluk boyutları büyütülerek ekipmanın daha yüksek kapasitelerde çalıştırılması mümkün görünmektedir. Besleme ucu genişliği/çıkış ucu genişliği oranının 3.3-7.3 aralığında performansı önemli ölçüde etkilemediği gözlenmiştir. Daralma açısının artışıyla, akışta kararsızlıklar meydana gelmekte ve elde edilen veriler büyük ölçüde saçınım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of flow rate, pulp solids ratio, slope and splitter position on the performance of pinched sluices were investigated. The effects of some geometric parameters on the separation efficiency were also examined. In order to characterize the flow characteristics of pinched sluices, Reynolds and Froude numbers were determined. By using a closed-circuit continuous experimental set-up consisting of a pinched sluice, feed tank, pump, flow splitter and frame, the samples were taken under varying operating conditions. An artificial mixture of magnetite and quartz was used as the test sample. The recovery, upgrading ratio, separation efficiency and underflow thickening ratio were calculated. Using these criteria, the effects of operating parameters on the separation performance were examined. In order to characterize the flow conditions, the flow height at the discharge end of sluice was measured for a wide range of flow rate, slope and pulp density combinations, and Reynolds and Froude numbers were calculated. In terms of sluice geometry, the effects of three parameters were investigated. These were, length of sluice, pinch angle and width of discharge end. For this purpose seven sluices of different geometry were designed. They were tested by varying feed flow rates and splitter positions under constant slope and pulp density conditions. Within the experimental range studied, it was found that the feed pulp solids ratio did not effect any of the performance criteria apart from underflow thickening ratio on which it had significant effect. Underflow thickening ratio decreased with feed pulp solids ratio. This finding could have significant impact on the efficiency of the process when multistage sluicing was to be practiced. The slope had a similar effect i.e. the underflow thickening ratio decreased with the slope. In general, the flowrate increase had adverse effect on the performance. High flow rates destabilized the system, causing flow fluctuations and resulting in larger scatter of performance criteria. Low recovery but high upgrading ratio were obtained for small splitter gaps and it was the reverse for large gaps. The highest efficiency values were obtained for medium gaps. It was found that Reynolds number varied between 615-3787 within the range studied and 75% of the flows were within transition region. It was calculated that Froude numbers varied between 1 1-21.3, indicating that the flows had a supercritical character. It was observed that flow height increased with feed pulp solids ratio. It was thought that this could only be explained by the fact that velocity decreased with pulp solids ratio. This showed that the solids within the pulp played important role in preventing the turbulence. No deterioration in the performance was observed for the sluices scaled up dimensionally by factors up to 2. Therefore, it appeared that the capacity could be increased by using bigger sluices. Changing the ratio of feed end width to discharge end width between 3.3-7.3 did not have significant effect on the performance. Increasing pinch angle decreased the stability of flow and resulted in larger scatter of the performance criteria.