Çoklu zekâ kuramına dayalı beslenme eğitiminin okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 ay grubundaki çocukların beslenme alışkanlıklarına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of multiple intelligence education on the nutrition habits of children in 60-72 months continuing the pre-school education institution
  1. Tez No: 471820
  2. Yazar: FATMA ZEHRA EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmada, çoklu zekâ kuramına dayalı beslenme eğitiminin okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 ay grubundaki çocukların beslenme alışkanlıklarına etkisinin olup olmadığını belirlemek, yemek adabı ve yemek yeme kurallarına ilişkin alışkanlıklarını ve öz bakım alışkanlıklarında farklılık yaratıp yaratmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Konya ili Karatay ilçesindeki Karatay Fevzi Çakmak Anaokuluna devam eden 60-72 ay grubundaki öğrencilerden oluşmuştur. Örneklem grubu, rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiş olan 20 deney grubu ve 20 kontrol grubu öğrencilerinden oluşmaktadır. Deneysel desende yapılan bu araştırmada; Beslenme Bilgisi Ölçme Testi ve Çocuklarda Beslenme Alışkanlıklarına Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. İlk olarak öğrencilerin annelerine Çocuklarda Beslenme Alışkanlıklarına Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca her iki gruba da Beslenme Bilgisi Ölçme Testi ön test olarak uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından iki hafta boyunca Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı Beslenme Eğitimi etkinlikleri düzenlenmiş ve sürecin sonunda annelere Çocuklarda Beslenme Alışkanlıklarına Yönelik Tutum Ölçeği ve öğrencilere Beslenme Bilgisi Ölçme Testi son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra, Mann Whitney-U Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda okul öncesi eğitime devam eden çocukların genel beslenme bilgisi konusunda ve yemek yeme kuralları bilgisi konusunda ön test sonuçlarına göre anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okulöncesi eğitim sürecine devam eden çocuklardan çoklu zekâ kuramına uygun programın uygulandığı deneysel sürece katılanlarla, geleneksel programın uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin aldıkları genel beslenme bilgisi, beslenme bilgisi ve yemek yeme sırasında göstermiş oldukları davranışlarla ilgili tutum puanları ile son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Okulöncesi eğitim sürecine devam eden çocuklardan çoklu zekâ kuramına uygun programın uygulandığı deneysel sürece katılanlarla, geleneksel programın uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin aldıkları yemek yeme kuralları bilgisi, öz bakım becerileri bilgisi, genel beslenme bilgileriyle ilgili tutum puanları ve beslenme tutumları arasında son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine and prove if nutrition education based on multiple intelligence theory effects the eating habits of children in 60-72 months group who continue pre-school education instutition,makes a difference in their eating manners and habits related to eating food and in self-care habits. The sample of the research consisted of the students in the group of 60-72 months continuing Fevzi Çakmak Nursery School in the Karatay district of Konya.The sample group consisted of 20 experimental group and 20 control group students selected by the random sampling method Information form,nutrition information achievement test and attitude scale for children's nutrition habits were used in this research with experimental method.First of all,the mothers of pupils were applied the attitude scale for children's nutrition habits. In addition, both groups were administered the Nutrition Information Achievement Test as a pre-test. The researcher organized the nutrition education activities based on multiple intelligence theory for two weeks and at the end of the process,the mothers were applied attitudes scale for nutrition habits in children and the pupils were applied nutrition information achievement test as a final test.It was used MannWhitney-U test in addition to descriptive statistics in the analysis of information obtained in the research. As a result of the research,it was concluded there isn't any meaningful difference in the general nutrition information of the children going on pre-school education and the information about the eating rules compared to the pre-test results.It was found that there is a meaningful difference between general nutrition information and attitude scores related to behaviors they showed during eating and post test scores of those who participate in the experimental process that applied suitable program for multiple intelligence theory with the control group of pupils that applied traditional program among the children who are going on pre-school education. It was found there is no meaningful difference between their eating rules,their knowledge of self-care skills,their general nutrition knowledge attitude scores and post test scores of those who participate in the experimental process that applied suitable program for multiple intelligence theory with the control group of pupils that applied traditional program among the children who are going on pre-school education.