The relationship between personality traits and behaviors of instagram users vs. non-users
Instagram kullanıcısı olan ve olmayan bireylerin kişilik özellikleri ve davranışları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 471852
  2. Yazar: ESRA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ASLIHAN NASIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sosyal medya platformları, çevrimiçi teknolojilerdeki gelişmeler sayesinde insanlar tarafından iletişim aracı ve bilgi kaynağı olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır. Akademik literatürde, sosyal medya kullanıcılarının inançları, tutumları ve davranışsal niyetlerinin yanı sıra kişilik özellikleri ve sosyal medya kullanımı büyük ölçüde araştırılmıştır. Instagram görüntü tabanlı bir sosyal ağ olmasıyla diğer sosyal medya platformları arasında öne çıkarken, Instagram kullanıcısı olan ve olmayan bireylerin Instagram kullanımıyla ilgili özellikleri hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu tezin amacı Instagram kullanıcısı olan ve olmayan bireylerin kişilik özellikleri ile inanç-tutum-niyet bağlantıları arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla, Büyük Beş Envanteri (BFI), Sosyal Etkileşim Kaygı Ölçeği (SIAS) ve Negatif Eleştiriden Korkma Ölçeği (Brief-FNE) kullanılarak kapsamlı bir anket hazırlandı. Bu anket sonucunda, 690 kişiden toplanan veriler tanımlayıcı, faktör, kümeleme, korelasyon, çapraz sekme, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve çoklu regresyon analizleriyle incelenmiştir. Bu analizlerin sonucuna göre, Instagram kullanıcıları ve kullanıcı olmayan kişiler arasında Instagram kullanımına yönelik inanç, tutum ve davranışsal niyetler bakımından önemli farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, Instagram kullanıcılarının kişilik özellikleri ile Instagram kullanımı arasında pozitif korelasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media platforms have become extensively used as communication tools and information sources among people through the advancements in online technologies. In the academic literature, beliefs, attitudes and behavioral intentions of social media users have been greatly investigated as well as their personality traits and social media usage. While Instagram has been prominent among other social media platforms as an image-based social network, limited is known about the characteristics of Instagram users and non-users related to their Instagram usage. In this thesis it was aimed to examine the relationship between personality traits and belief-attitude-intention connections of Instagram users and non-users. For this purpose, a comprehensive survey was prepared using Big Five Inventory (BFI), Social Interaction Anxiety Scale (SIAS) and Brief-Fear of Negative Evaluation Scale (Brief-FNE). As a result of this survey, data was collected from 690 respondents and results were analyzed by using descriptive, factor, cluster, correlation, cross-tab, independent samples t-test, ANOVA and multiple regression analyses. The results revealed that there were significant differences between Instagram users and non-users with respect to their beliefs about Instagram usage, attitudes towards Instagram usage and behavioral intentions to use Instagram. Additionally, positive correlations were discovered between the personality traits of Instagram users and their Instagram usage that were presented in this thesis.