The impact of instagram using patterns and motivations on depression and personality traits
Instagram kullanım şekilleri ve motivasyonlarının depresyon ve kişilik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 524059
  2. Yazar: EZGİ HAZAL KAYAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişilerin kullanım özellikleri ve kullanım motivasyonları, günümüzde merak uyandırmaktadır ve psikolojik iyi oluş için önemli etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu etkiler, özellikle genç erişkin yaşta gözle görünür bir biçimde daha fazla önem kazanır. Son yıllarda ve günümüzde, diğer sosyal medya platformlarından daha çok, Instagram hem Türkiye'de hem de Amerika'da aktif olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmada, Instagram kullanım örüntüleri ve motivasyonlarının etkileri ile depresyon ve kişilik bozuklukları semptomları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Türkiye ve ABD'den Instagram kullanıcıları olan toplam 716 katılımcı, çevrimiçi araştırma anketleri tamamlamışlardır. Sonuçlar, Instagram'ın günlük kullanımı ile kişilik özellikleri (sınırda, bağımlı ve narsisistik kişilik özellikleri; depresyon ve akıllı telefon bağımlılığı) arasında istatistiksel anlamda bir ilişki olduğunu, Instagram motivasyonlarının (sosyal etkileşim, arşivleme, kendini ifade etme, kaçış ve gözetleme) ise bu ilişkiyi farklılaştırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation of people who use social media actively is making a sensation and their effects are considered important for psychological well-being. These effects, especially on young adults, are getting important. In recent years, Instagram is being used in Turkey and US than any other social media platforms. This study investigates that the impact of Instagram using patterns and using motivations on depression and personality traits. A total of 716 participants who are Instagram users, from TR and US, completed an online survey questionnaire. Results show that there is a relationship between daily use of Instagram and self-reported personality traits (i.e., borderline, dependent, and narcissistic personality traits; depression, and smartphone addiction) differ as function of different Instagram motives (i.e., social interaction, archiving, self-expression, escapism, and peeking) for the two cultures (i.e., Turkish and the US).