Mental representations of gay men: The role of willingness to contact and disgust sensitivity
Gey erkek zihinsel imgeleri: Temasta bulunma istekliliğinin ve tiksinme hassasiyetinin rolü
- Tez No: 471851
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ AYHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Öteki olarak adlandırdığımız gruplara olan davranışsal yönelimlerimiz kafamızda onları nasıl canlardığımızla ilişkili olabilir. Bu çalışmada, gey erkeklere yönelik zihinsel temsillerimizle ilişkili olabilecek faktörler olarak gey erkeklerle temasta bulunmaya istekli olmak ve tiksinme hassasiyeti incelenmiştir. Zihinsel imgelerin oluşturulması için, Ters Korelasyon (Reverse Correlation) tekniği kullanılmıştır. Sonuçlarımız insanların gey erkeklerle temasa geçmeye ne kadar istekli olduklarıyla ilgili olarak önyargılı zihinsel temsilleri olduğunu göstermiştir. Tiksinme, gey bireylere yönelik zihinsel temsiller ve davranışsal yönelimlerin arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için de, tiksinme duygusunun farklı boyutları da ele alınarak daha detaylı bir araştırma yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, aslında olumlu bilgiler taşıyan feminenlik ve mutluluk gibi bilgilerin de her zaman kullanılmayacağını ve genel bir temasa geçme konusunda isteksizliğe yol açabileceği de gösterilmiştir. Bu sonuçlar stereotip içeriğinin valans bilgisinin ve bu bilgi ile kişinin önyargılı olduğu grubun değerlendirmesi arasındaki uygunluğun, en önemlisi de, kişinin bir gruba yönelik zihinsel imgesinin ve bunun o gruba yönelik davranışlarla olan ilişkisinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Our behavioral intentions towards outgroups might be related with how we picture them in our heads. In the current study, we investigated willingness to engage in contact with gay men, and disgust sensitivity as possible factors that might be associated with our mental images regarding gay men. We adopted the Reverse-Correlation paradigm to form the mental images. Our results suggested that people had biased representations of gay men based on how willing they are to engage in contact with them. Regarding disgust, we showed that to better understand the relationship between disgust, mental representations of gay men and behavioral intentions, a more detailed investigation of different dimensions of disgust is warranted. Moreover, we also showed that the otherwise favorable cues such as femininity and happiness in faces might not always be utilized resulting in a general unwillingness to engage in contact. These results highlight the importance of valence information in stereotype content and the fit between the valence and one's evaluation of the group, and most importantly, our mental image regarding a group and its relationship to our behavioral tendencies.