Bütüncül beyin öğretiminin etkililiği konusunda öğretmen görüşleri (Bilfen okulları örneği)
Teachers' remarks on the effectiveness of whole brain teaching approach
  1. Tez No: 471862
  2. Yazar: AYÇA DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin Bütüncül Beyin Öğretimi Tekniğinin etkililiğine dair görüşlerinin akademik-disiplin, sınıf yönetimi ve sosyal alanda olmak üzere çok boyutlu olarak incelenerek varsa öğretmenlerin bu tekniğin kullanımdaki yetersizliklerinin ve nedenlerinin belirlenmesine katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, öğretmenlerin Bütüncül Beyin Öğretimi Tekniği ile ilgili düşüncelerini ve yeterlilik düzeylerini belirlemek üzere daha önce yapılmış bir araştırma bulunmaması açısından da ayrıca ehemmiyet arz etmektedir. Tekniğin önemine dikkat çekerek konuyla ilgili farkındalığı arttırmak da hedeflenmiştir. Bu araştırmada ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin Bütüncül Beyin Öğretimi Tekniğinin etkililiğine dair görüşlerinin göreve, yaşa, kıdeme ve öğrenim durumu bakımından istatistiki olarak anlamlı seviyede bir farklılaşma bulunup bulunmadığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma evreni, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında istanbul Anadolu Yakasında MEB'e bağlı BİLFEN İlkokullarında çalışan 16 yönetici, 130 sınıf öğretmeni, 66 branş öğretmeni olmak üzere 212 kişiden oluşmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılmıştır. Kullanılan ölçme aracı 2 kısım içermektedir. İlk kısım katılımcıların demografik durumlarını resmetmek üzere hazırlanmış öğretmenlerin görevini, yaşını, kıdemini, öğrenim durumunu belirlemeye yönelik oluşturulmuş olan Kişisel Bilgi Formu'dur. İkinci bölüm ise Bütüncül Beyin Öğretimi Tekniğinin etkililiği konusunda öğretmen görüşlerini öğrenmek için,“Bütüncül Beyin Öğretimi Tekniğinin akademik alana etkisine ilişkin”,“Bütüncül Beyin Öğretimi Tekniğinin disiplin ve sınıf yönetimi alanına etkisine ilişkin”,“Bütüncül Beyin Öğretimi Tekniğinin sosyal alanına etkisine ilişkin”algılarını ölçmeye yönelik 46 sorudan oluşmaktadır. Anket, literatür taraması yapılarak, 5'li likert modeline uygun olarak“Hiç”(1),“Çok az”(2),“Orta düzeyde”(3),“Büyük oranda”(4) ve“Tamamen”(5) seçenekleri eklenerek oluşturulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, Yüksek Lisans mezunu öğretmenler Bütüncül Beyin Öğretimi Tekniğinin etkililiği hususunda daha yüksek beklentilere sahiptir. Öğrencileri yakından gözlemleme imkânı olan sınıf öğretmenleri, yöneticiler ve branş öğretmenlerine göre tekniği daha etkili bulmaktadırlar. 11-15 yıl kıdemi olan öğretmenler ve 30 yaş üstü öğretmenler tekniği diğerlerine göre daha etkili bulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to multidimensionally analyse teachers' remarks on Whole Brain Teaching Approach regarding academic discipline, class management, social domain and if there is, to contribute determining teachers' inadequacy of using this approach and find the reasons behind it. This study is also important since there wasn't any other research that is done to understand teachers' thoughts and adequateness about Whole Brain Teaching Approach. It is also aimed to expand awareness about the subject by pointing out the importance of this approach. In this research it is aimed to determine that if the primary school teachers' remarks on the effectiveness of Whole Brain Teaching may differ statistically at a significant level according to position, age, seniority and educational background. Population consists of 16 administrators, 130 class teachers and 66 in-field teachers with a total number of 212 that work for Bilfen Primary Schools , appurtenant to the Ministry of Education and located on the Anatolian side of Istanbul, in 2015-16 Educational year. The total number of population was reached. The measurement tool that is used consists two parts. The first part is prepared to determine the demographic features of the participants, it is the Personal Information Form that consists 4 questions to determine the participant's position, age, seniority and educational background. The second part, in order to find out the teachers' point of view about the effectiveness of Whole Brain Teaching Approach, consists of 46 questions to measure the perceptions,“About the effects of Whole Brain Teaching Approach to the academic field”,“About the effects of Whole Brain Teaching Approach to the discipline and class management”,“About the effects of Whole Brain Teaching Approach to the social field”. The survey was created, by doing a literature review, in accordance with Likert Scale adding the options“Never”(1),“Rarely”(2),“Occasionally”(3),“Frequently”(4) and“Very Frequently”(5). According to the results of the research, the Post Graduate teachers have higher expectations about the effectiveness of Whole Brain Teaching Approach. The teachers who have the chance to closely observe the students find the approach more effective compared to the administrators and in-field teachers. Teachers that have seniority of 11 years and teachers that are older than 30 find the approach more effective compared to the others.