The productivity of Turkey's agricultural production on provincial basis
Türkiye'nin tarımsal üretim verimliliğinin iller bazında incelenmesi
- Tez No: 471895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH CEMİL ÖZBUĞDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tarım, coğrafi konumu, mevsimsel özellikleri ve tarihi-kültürel özellikleri göz önüne alındığında, Türkiye için her zaman son derece önemli olmuştur. Bu çalışmada 2007-2015 yılları arasında 81 ilin verilerinden yararlanılarak tarımsal üretimin verimli olup olmadığı incelenmiştir. Metodoloji olarak Veri Zarflama Analizi tabanlı Malmquist Verimlilik İndeksi kullanılmıştır. Girdi seti, bitki üretiminde kullanılan traktör sayısı, tarım sektöründeki işçi sayısı, tarımda kullanılan ekili alan ve tarımda kullanılan gübre miktarı olarak belirlenirken, çıktı seti, 81 ilin 2007 ile 2015 yılları arasındaki tarımsal üretim faaliyetleri sonucu elde edilen gelirin, o ilin gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) içindeki miktarı olarak belirlenmiştir. Belirtilen dönemde tarımsal üretimindeki verimliliği en fazla artan il Hakkari iken, tarımsal üretimdeki verimliliğin en fazla azaldığı il ise Karaman olmuştur. Toplamda, Türkiye'de tarımsal verimliliğin genel bir artış yöneliminde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Given the geographical location, seasonal features and historical-cultural features, agriculture has always been extremely important in Turkey. In this study, using the data from 81 provinces in Turkey between 2007 and 2015, it was analyzed whether agricultural production is efficient or not. As the methodology, the Data Envelopment Analysis based Malmquist Productivity Index is used. The input set has been determined as number of tractors used in plant production, number of laborers in agricultural sector, the cultivated area used in agriculture and the amount of fertilizer used in agriculture, while the output set has been determined as the amount of income generated by the agricultural production activities of 81 provinces between 2007 and 2015 in the gross domestic product (GDP) of that province. In the given period, the province with the greatest increase in agricultural productivity was Hakkari, while the province with the greatest decrease in agricultural productivity was Karaman. In total, an overall increase in agricultural productivity was observed in Turkey.