Thin slices of friendship: Do non-verbal behaviors predict first impressions during getting acquainted interactions?
İnce kesit kararlarının tanışma etkileşimleri sırasındaki ilk izlenimler ile ilişkisi
  1. Tez No: 471904
  2. Yazar: BETÜL URGANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kısa süreli gözleme dayalı kararlar bir kişi hakkında oluşturulmuş ilk izlenimleri yordar mı? Geçmiş çalışmalarda kişinin davranış sürecinden alınan ince kesit karar olarak adlandırılan kısa süreli bir gözlemin kişisel performans gibi çok sayıda psikolojik sonucu ya da bireysel farklılıkları yordadığı görülmüştür. Ancak bu ince kesit kararların yeni tanışan insanların yüz yüze etkileşim sonrası oluşturdukları ilk izlenimler ile olan ilişkisini çalışan çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, 100 kadın katılımcıdan 15'er dakikalık üç tane yüz yüze etkileşim oturumunu çift olarak tamamlamaları istenmiştir. Her bir etkileşim oturumu sonrasında, katılımcıların etkileşimde bulundukları partnerleri ile ilgili örtük ve açık izlenimleri ölçülmüştür. Ardından, 10 gözlemciden bu etkileşim oturumlarından alınan kısa video kesitlerini izleyip, bu videodaki kişilerin çekicilik, yetkinlik ve sıcakkanlılıklarını değerlendirmeleri istenmiştir. Yapılan analizlerde, bir kişinin etkileşim partneri hakkında gözlemciler tarafından yapılan çekicilik değerlendirmelerinin o kişinin etkileşim partneri hakkındaki örtük ve açık sıcakkanlılık izlenimlerini yordadığı görülmüştür. Çekiciliğin örtük sıcakkanlılık izlenimlerindeki rolünün, etkileşim düşük oranda kendini açma gerektirdiğinde daha fazla ön plana çıktığı bulunmuştur. Ayrıca, açık sıcakkanlılık izlenimlerinin zaman içerisinde arttığı görülmüştür. Bu bulgular, literatürdeki hale etkisi ve aşinalığın beğeniyi arttırdığı hipotezlerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Does a very brief observation of a person predict first impressions? Prior research has shown that these brief observations, called thin slices, predict many psychological outcomes such as individual performance. However, there is a not much research investigating whether thin slices predict first impressions formed following live interactions. In the present research, one hundred female participants were asked to complete three 15-minute face-to-face interactions in dyads. After each interaction session, their explicit and implicit warmth about their interaction partner was assessed. Ten observers rated these participants on warmth, competence and attractiveness based on brief silent video clips extracted from the interactions. Multilevel analyses revealed that for a given participant, observer-rated attractiveness (but not observer-rated warmth and competence) of their interaction partner predicted greater implicit and explicit warmth toward this person following dyadic interactions. The role of attractiveness in implicit warmth was more pronounced when the interaction required low (vs. high) self-disclosure. Moreover, explicit (but not implicit) warmth increased over time. These findings support a halo effect and the“familiarity breeds liking”hypothesis.