The effects of personal traits and complexity on aesthetic preferences
Kişisel özelliklerin ve karmaşıklığın estetik tercihler üzerine etkileri
  1. Tez No: 471905
  2. Yazar: NAZ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma görsel karmaşıklık ve kişilik özelliklerinin estetik tercihler üzerine etkilerini incelemektedir. Bu amaçla üç farklı karmaşıklık seviyesinde olacak şekilde manipüle edilmiş geometrik şekillerden oluşan dokuz adet imaj ve dokuz adet bina cephesi fotoğrafı kullandık.“Beş Faktör modeline”göre dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal dengelilik, deneyime açıklık adı altında beş temel kişilik özelliği bulunmaktadır. Bu kişisel özelliklerin görsel karmaşıklıkla ilgili estetik tercihler üzerindeki etkisi, 207 katılımcı (144 kadın ve 63 erkek) ile çevrimiçi bir araştırma yapılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre geometrik şekillerdeki karmaşıklık tercihi ve katılımcı yaşları arasında pozitif bir ilişki vardır. Bu yaşlı katılımcıların gençlerden daha karmaşık uyaranları tercih ettiklerini göstermektedir. Sonuçlar aynı zamanda geometrik şekillerde oylanmış karmaşıklık ve kabul edilebilirlik arasında olumlu bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur; bu kabul edilebilirlik puanları yüksek olan katılımcıların, geometrik şekilleri diğerlerinden daha karmaşık olarak algıladığı anlamına gelmektedir. Geometrik şekillerde katılımcılar tarafından derecelendirilmiş karmaşıklık düzeyleri ve kararlılığın karşılıklı ilişkisi de olumludur. Bina cephelerinin karmaşıklık derecelendirmelerinde yüksek dışa dönüklük puanına sahip olan katılımcılar arasında da benzer bir eğilim vardır. Dışa dönüklük puanı daha yüksek olan katılımcılar yapı cephelerini daha karmaşık olarak oylamışlardır. Geometrik şekiller ve bina cepheleriyle yapılan bu çalışmanın sonucunda kişisel özelliklerin, karmaşıklık ve aşinalığın katılımcıların estetik tercihlerinden etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between aesthetic preferences related to visual complexity and personal traits. For this purpose, we used nine images with geometric shapes and nine photographs of building façades, each of which was manipulated to represent three complexity levels. According to“The Big-Five Model”, Extraversion, Agreeableness, Conscientiousness, Emotional Stability (Neuroticism), and Intellect are the five main personal traits. Effect of these personal traits on aesthetic preferences about visual complexity was examined by conducting an online research with 207 respondents (144 women and 63 men). Results show that the relationship between aesthetic preference for complexity on geometric shapes and age is positive which means older respondents prefer more complex stimuli than younger ones. Results also revealed that interrelationship between rated complexity of geometric shapes and agreeableness is positive which means when a person has the higher score in agreeableness he/she also rates geometric shapes as more complex. The interrelationship of rated complexity of geometric shapes and conscientiousness also is positive. A similar tendency exists on the complexity ratings of building façades for the respondents who have higher scores of extraversion. People who have higher scores on extraversion rated building façades as more complex. As a result of this study conducted with geometric shapes and building façades, personal traits, complexity and familiarity are affected the aesthetic preference of respondents.