Essays in corporate finance: An analysis of stock market investment patterns in emerging countries from a behavioral and a traditional perspective
Kurumsal finans alanında çalışmalar: Gelişmekte olan ülkelerdeki hisse senedi yatırım seyrinin davranışsal ve geleneksel perspektiften incelenmesi
- Tez No: 471903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANSELİ SAVAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez gelişmekte olan ülkelerdeki hisse senedi yatırım seyrini öncelikle davranışsal sonra da geleneksel finans perspektifinden incelemektedir. İlk iki bölüm hisse senedi yatırım kararında duygusal motivasyonları konu edinmektedir.Öncelikle, hisse senedi piyasalarında duygusal yatırım motivasyonları ve duygusal benlik çekiminin rolü ile ilgili hipotezler oluşturulmuştur. Sosyal Kimlik Kuramı, Duygu Literatürü, Sosyal Yatırım Literatürü ve Yerli Varlıklara Yatırım Önyargısı baz alınarak, bir şirketin farklı özellikleri ile özdeşleşmenin duygusal yatırım motivasyonunu tetikleyebileceği öngörülmüştür.Bir sonraki bölümde de kısmî küçük kareler yol analizi kullanılarak ilk bölümde geliştirilen hipotezler Türk hisse senedi yatırımcıları üzerinde test edilmiştir. Bu testler sonucunda, sosyal yatırım ve milliyetçilik düşüncelerinin yatırım motivasyonu üzerine anlamlı arttırıcı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı şekilde, yatırımcıların kendilerini özdeşleştirdiği grup ve kişilerin, o grup ve kişileri desteklediği düşünülen şirketlere yatırım yapma noktasında duygusal motivasyon üzerine anlamlı ve arttırıcı etkisi vardır. Son bölüm ise, bir vaka analizi zemininde Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi hisse senedi piyasalarının Arap Baharı olayları boyunca getiri seyrini incelemektedir. 2010-2013 yılları arasındaki üç yıllık zaman dilimi dikkate alınarak, 172 olayın bölgedeki dokuz hisse senedi piyasasına olan etkileri çalışılmıştır. Bu ülkeler; Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Suudi Arabistan, Suriye ve Tunus'tur. Brown ve Warner (1985) vaka analizi yöntemi kullanılarak, genel anlamda bakıldığı takdirde yok olmakla beraber, tek olay bazında anlamlı anormal getiriler gözlenmiştir. Böylece, hisse senedi piyasalarının Arap Baharı olaylarına karşı genelde anlamlı bir tepkisi olduğu sonucuna varılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the investment patterns in emerging stock markets first from a behavioral then from a traditional perspective. The first two chapters deal with affective motivations in the stock investment decision. First, we develop the hypothesis concerning the affect-based investment motivations in the stock markets and the role of affective self-affinity. Based on Social Identity Theory, Affect literature, Socially Responsible Investing literature and Home Bias literature, we propose that identification with different dimensions of a company may trigger affect-based extra investment motivation. The following chapter tests the hypotheses developed in the first chapter using partial least squares path analysis with Turkish stock investors. We conclude that the ideas of socially responsible investing and nationalism have significant positive effects on the investment motivation. Likewise, the people and the groups that the investors identify themselves with have significant positive effects on the affect-based motivations to invest in the companies, which are perceived to support those people and groups. The last chapter, studies the return patterns in MENA stock markets during the Arab Spring events in an event study setting. Considering the three-year period of 2010-2013, we study the effects of 172 events on the stock markets of nine countries in the region, namely; Bahrain, Egypt, Jordan, Kuwait, Lebanon, Morocco, Saudi Arabia, Syria, and Tunisia. Using Brown and Warner (1985) event study methodology, we observe significant abnormal returns in the individual event level, which disappears in the overall level. Hence, we cannot conclude that stock markets react significantly to the events during Arab Spring.