'Imagining mostly harmless ecologies': An ethnography based new media project
'Çoğunlukla zararsız ekolojiler düşlemek': Etnografi tabanlı bir yeni medya projesi
  1. Tez No: 471917
  2. Yazar: YAĞMUR KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, antropolojik bilgi üretme süreçleri ve yeni medya alanındaki sanat eserleri arasındaki olası işbirliklerini inceler. Eşlik eden 'Çoğunlukla Zararsız Ekolojiler Düşlemek' adlı yeni medya projesi bir şehir manzarası yaratıp içinde bir bostana odaklanarak, insanların birbirleri ve çevreleri ile farklı ilişki kurma ihtimallerini araştırır. Kentteki eleştirel bakış, eylem ve ilişkilerini toplayarak, bir tartışma ve iletişim alanı yaratmayı amaçlar. Yeni medya projesi bu eleştirel bakışlar ağını sağlayarak, tezin tartışmalarına katkı sunmayı ve ileriye taşımayı hedefler. Tartıştığım ve projede denemeye çalıştığım mesele, yeni medya alanının sunduğu olanaklar, antropolojik bilgi üretim ve yayılım süreçlerini çeşitlendirdiği ve aynı zamanda bu disiplinler arası işbirliğinin, sanat eserinin politik ve kamusal özelliklerine ve sorumluluklarına daha dikkatli ve detaylı bir araştırma arka planı ile katkı sağladığı üzerine.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the possible collaborations between anthropological knowledge generation processes and production of artworks in new media environments. The accompanying new media project titled 'Imagining Mostly Harmless Ecologies' attempts to create a cityscape and focuses on a collective garden to explore and present people's possibly different ways relating to each other and their environments. Through collecting critical visions, practices, and relations in the urban context, it aims to open a space for discussion and communication. New media project aims to contribute to and move further the discussions of the thesis with providing a network of critical visions. The main argument that I discuss is that the possibilities that new media environments propose, diversifies the anthropological knowledge generation and dissemination processes. Also, the collaboration of two disciplines contributes to the political and public features and responsibilities of the artwork by a more attentive and detailed background.