The influence of space characteristics on the preference of cafes as workplaces
Mekan karakterlerinin, kafeleri çalışma alanı olarak kullanmayı seçmedeki etkisi
- Tez No: 471916
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma fiziksel, sosyal ve atmosferik mekan karakterlerinin, kafeleri çalışma alanı olarak kullanmayı seçmedeki etkisini araştırmaktadır. Alan araştırması yaklaşımıyla, seçilen kafelerde ders çalışan ya da işini yürüten 134 denekle bu çalışma gerçekleşmiştir. Fiziksel, sosyal ve atmosferik mekan karakterlerinin kafeleri çalışma alanı olarak kullanmayı seçmedeki etkisini araştırmak için Ankara'daki altı kafe seçilmiştir. Çalışmanın sonuçlarınca, mekanlardaki üretkenlik hissi, fiziksel görüntü, temiz oluşu, güvenli oluşu, sosyalleşme seviyesi ve atmosferik ses seviyesi kafeleri çalışma alanı olarak seçmedeki pozitif bir etki oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study explores the impacts of physical space, social space and ambiance characteristics of café environments on the preference as workplaces. A field study approach is used in this study and conducted with 134 participants who were studying at a café. Among cafés in Ankara, six cafés were selected as the case study to evaluate the influence of the physical space, social space and ambiance characteristics on the preference of cafes as workplaces. According to the results, the findings indicated that the productivity level, physical view, cleanliness level, security level, socialization level, and ambiance noise level have a positive effect on the preference of cafés as workplaces.