Dam-break flood in a natural channel: A case study
Doğal bir kanalda baraj yıkılması taşkını: Bir uygulama
  1. Tez No: 47197
  2. Yazar: MUSTAFA MOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURUNNİSA USUL, Y.DOÇ.DR. NURİ MERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
öz DO?AL BİR KANALDA BARAJ YIKILMASI TAŞKINI BİR UYGULAMA Molu, Mustafa Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nuri Merzi Ortak Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nurünnisa Usul Haziran 1995,111 sayfa Barajlar insanlığın en önemli ihtiyaçlarından biri olan suyu sağlamak için yapılırlar. Fakat oldukça güvenilir yapılar olmalarına rağmen onlar da yıkılabilirler. Göllerinde çok büyük miktarda su bulundurdukları için bir baraj yıkılması genellikle unutulamayacak felaketlerle sonuçlanır. Bundan dolayı, farklı yıkılma senaryoları ve koşullan göz önünde tutularak bilgisayar modelleri yardımıyla su basması haritaları hazırlanması zorunludur. Bu tezde baraj gövdesinde yıkılmaya yol açacak bir gedik oluşumunun ve oluşacak taşkın dalgalarının ötelenmesinde kullanılacak çözüm teknikleri özetle verilmiştir. Çalışmada, DAMBRK isimli bir bilgisayar modeli tanıtılmış ve bu model kullanılarak Aslantaş Barajı üzerinde bir uygulama yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Baraj yıkılması, gedik, hidrolik öteleme, hazne ötelemesi, Aslantaş Barajı, Ceyhan Nehri. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DAM -BREAK FLOOD IN A NATURAL CHANNEL A CASE STUDY Molu, Mustafa M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Nuri Merzi Co-Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nurûnnisa Usul June 1995,111 pages Dams provide the society with its one of the most necessary need, water. Although they are very safe structures, they can fail. Since they store tremendous amount of water in their reservoirs, failure of a dam generally results with an unforgettable disaster. Therefore, inundation maps consistent with different dam failure scenarios and conditions based on computer models of dam - break floods and numerical simulations must be produced. This thesis briefly presents solution methodologies for dam - break breach formation simulation and downstream progression of resultant flood waves. A computer model DAMBRK was intoduced in the study and a case study was performed by using this model. Keywords : Dam - break, breach, hydraulic routing, reservoir routing, Aslantaş Dam, Ceyhan River. in