'Mecmû'a-i Eş'âr (06 Mil Yz A 2299) inceleme-metin- tıpkıbasım '
Poem Mecmu'a (06 Mil Yz A 2299) analysis-text-facsimile
- Tez No: 471976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEZİBAN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Milli Kütüphane'de“06 Mil Yz A 2299”arşiv numarası ile kayıtlı“Mecmûʽa-i Eşʽâr”adlı şiir mecmûʿası incelenmiş ve önce Klâsik Türk Edebiyatında“mecmûa”nın kısa bir tanımı yapılmış ardından tezimize konu olan Milli Kütüphane'de“06 Mil Yz A 2299”numarada kayıtlı olan şiir mecmûʿasının içeriği ve teknik özellikleri üzerinde durulmuş en son olarak da mecmûʽa metni bilimsel bir metotla transkribe edilmiştir. Tezimizin son bölümünde de çalışmaya konu olan mecmûʽanın tıpkıbasımı yer almaktadadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analyzing of poem collection called“Mecmûʿa-i Eşʽâr”which is recorded in the National Library with“06 Mil Yz A 2299”number and facsimile has been studied and before of macmua then made a short description of the content and specifications of macmua the most recently emphasized in the macmua verse forms and types of letters are transferred to the new scientific method. The text reproduced at the end of the study, the subject of my work examination facsimile located.