The reasons for undesirable behaviors among English language learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin istenmeyen davranışlarının nedenleri
- Tez No: 471991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma ilk olarak yüksek öğretimdeki dil sınıflarında genel olarak karşılaşılan istenmeyen davranışları ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Çalışmanın ikinci amacı, dil öğrenme sürecinden kaynaklanan istenmeyen davranışları belirlemektir. Bir diğer önemli amacı ise belirlenen istenmeyen davranışların nedenlerinin hem İngilizce öğretmenlerinin hem de dil öğrencilerinin görüşlerine göre incelenmesidir. Çalışma 2016-2017 akademik yılları arasında Çağ Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 40 İngilizce öğretmeni ve 42 hazırlık okulu öğrencisi yer almıştır. Bulgular, istenmeyen davranışlar listesi ve görüşmeler yoluyla toplanmıştır. İstenmeyen davranışların dil öğretimiyle olan ilgisi istenmeyen davranışlar listesi aracılığıyla ölçülmüştür. Dil öğrenme süreciyle özellikle ilişkili olan istenmeyen davranışlar ve bu davranışların nedenleri, İngilizce öğretmenleriyle ve dil öğrencileriyle yapılan görüşmeler ile belirlenmiştir. Veriler hem niteliksel hem de niceliksel metotlar kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler, İngilizce öğretmenlerinin ve dil öğrencilerinin, özellikle yüksek öğrenimdeki dil sınıflarında gözlemlenen istenmeyen davranışlara ve bu davranışların nedenlerine yönelik görüşlerinde anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study firstly aims to find out undesirable behaviors encountered at tertiary level language classrooms in general. The second aim is to designate the ones stemming from language learning process. The other important purpose is to investigate the reasons of the identified behaviors from the perspective of both English language teachers and language learners. The present study was conducted in the preparatory school at Çağ University in 2016-2017 academic years. The participants were 40 EFL instructors and 42 preparatory learners. The findings were collected through the checklist and interviews. The relevance of the undesirable behaviors with ELT was measured through the checklist. Interviews held by EFL instructors and language learners provided to designate the undesirable behaviors particularly related to language learning process and their reasons. The data was analyzed qualitatively and quantitatively. The study results reveal that there are significant differences in the perspective of EFL instructors and language learners towards undesirable behaviors especially observed at tertiary level language classrooms. It is also found out that the instructors and the learners evaluate their reasons in different perspectives.