Bireysel yatırımcıların yatırım kararı verirken etkilendiği faktörler
Factors influencing individuals investing decisions: the case of adana
  1. Tez No: 471990
  2. Yazar: HAZAL GÖRÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKHAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bireysel yatırımcının kararları, finansal piyasalarda işlem yaparken psikolojik, kişilik unsurları, sosyal etkenler sebebiyle irrasyonel olmaktadır. Yatırımcı, çeşitli etkenler sebebiyle bilinçli ve bilinçsiz kararlar vermektedir. Davranışsal finans, rasyonelliği kısıtlayıcı unsurlar sebebiyle yatırımcıların karar verme aşamasını ve bu kararların finansal etkisini inceleyen, son yıllarda önem kazanmış bir alandır. Bu çalışma ile Adana ilindeki bireysel yatırımcıların yatırım kararı verme sürecinde etkili olan faktörlerin ele alınması amaçlanmıştır. Çalışmada, 338 yatırımcıya yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Ankette frekans analizi ile yüzde dağılımları ve özellikle yatırımcının davranışsal eğilimlere yönelimleri incelenmiştir. Anket sonuçlarının değerlendirildiği diğer bölümde crosstabs ile ki kare yöntemi uygulanmış ve cinsiyet ile yatırım profili arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuç olarak, Adana'daki bireysel yatırımcıların yatırım kararı verirken özellikle davranışsal eğilimlere yönelimlerinin olduğu görülmektedir. Cinsiyet ile yatırım profili arasında nasıl bir ilişki olduğu incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Decisions of individual investors are irrational due to psychological, personality factors and social factors when trading in financial markets. The investor makes conscious and unconscious decisions due to various factors. Behavioral finance is a field that has gained importance in recent years as it examines the investors' decision making process and the financial effect of these decisions due to rationality constraints. In this study, it is aimed to discuss the factors that are effective in the investment decision making process of individual investors in Adana Province. In the study, face-to-face survey method was applied to 338 investors. In the questionnaire, the frequency distributions and the distribution of the investors' behavioral tendencies were examined. In the other part where the survey results were evaluated, chi square method with crosstabs was applied and the relationship between gender and investment profile was examined. As a result, it seems that individual investors in Adana have a tendency towards behavioral tendencies, especially when they make investment decisions. There is a general relationship between gender and investment profile.