Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinde yüklenicinin eksik ve ayıplı işten sorumluluğu
Contractor's liability for defective and deficient work in construction agreement in return of land share
- Tez No: 471993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri ülkemizde çok yaygın kullanılan inşaat sözleşmelerinden olmakla birlikte kanunda özel olarak düzenlenmiş değildir. Kanunla düzenlenmemiş olan bu sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıkların içtihat ve doktrin yardımı ile çözümlendiği görülmektedir. Bu çalışmada yüklenicinin eksik ve ayıplı işlerden ne gibi sorumlulukların bulunduğu incelenmektedir. Yüklenicinin sorumluluğu, onun borcunu ifa etmemesi veya kötü ifa etmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Arsa sahibinin , arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin eksik ve ayıplı işler nedeni ile sorumluğunun belirlenmesinde eksik ve ayıplı iş kavramlarının ayrımı, önemli bir rol oynamaktadır. Eksik iş halinde TBK m.112 ve devamındaki genel hükümler uygulama alanı bulmaktadır. Ayıplı işte olduğu gibi gözden geçirme ve bildirim külfetleri ile , ihtirazi kayıt öne sürülmesi şartı aranmaksızın eksik işten doğan taleplerin TBK m.147'deki genel (5 yıllık) zamanaşımı süresinde öne sürülmesi mümkündür. Ayıplı iş halinde ise arsa sahibinin , TBK m.475'te bulunan seçimlik hakları ile atıf yapıldığı yerde TBK m.112'deki genel hükümlere göre tazminat hakkı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction agreement in return of land share with the common type of contract being used; not specially enacted. Disputes arising from not enacted type of this contracts are resolved with the help of jurisprudence and doctrine. In this study, contractor's liability for defective and deficient work in consturction agreement in return of land share are examined. Actually, contractor responsibilities are the end of his non performance or bad perfromance works. The distinction between defective and deficient work concepts has an important role to play in determining the responsibility of contractor for defective and deficient work in consturction agreement in return of land share. Deficient work the provisions in Turkish Debt Act number one hundred twelve applicable. Field of Turkısh Debt Law article 112 and further applicatıon field ın deficient work. Unlike defective work, it is possible, without regard to the conditions of the overhead, notification or mental reservation duties that claims made in deficient work may be put forward within the 5-year time-limit of the Turkısh Debt Law article 147. In defective work, the owner of the land has the right to claim Turkısh Debt Law article 475 multi-choice rights and compensation in accordance with the general provisions.