1980'lerden günümüze sanatta kadın imajı
Women profi̇le in 80's
  1. Tez No: 472046
  2. Yazar: FADİME TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz Sanatı Kadın İmaj olgusu, hem ulusal hem de uluslararası sanatçıların çalışmaları ile, bir konsept yaratmak istemiştir. Günümüz sanatı ile klasik sanatın üzerinde birbirlerini analiz yaparak karşılaştırma yapılmaktadır. Sanat çalışmalarının analizlerinin yapılarak kadın sanatçıların yapılan işlerinin resim, performans, enstalasyon, video, fotoğraf, olan çalışmaların açıklayıcı bir üsluba değinildi. Fadime Türk'ün kendi çalışmalarında oluşturduğu imaj algısı tezin temelini boyutlandırmıştır. Kadın sanatçıların bir arada olduğu güncel işlerle; bir beden boyutunu farklı imajların, farklı bakış açılarının bir arada görmek mümkündür. Amacı, sanatının geniş bir yelpazeye sahip olduğunu kanıtlamaktır. Çünkü bir bedenin kilo ile olan sanatsal aurasının farklı bir etkisi olduğunu bizlere anlatmaktadır. Toplumsal bakışa değinerek farklı etkiler görmektedir. Kadının var olma savaşına dair güçlü oluşundan ve mücadelesinden bahsedilmektedir. Tezi hazırlama sürecinde, kadın sanatçılarla yapılan röportaj lar konuya dahil edilerek anlatmak istediği temayı bizimle paylaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of the female image in Contemporary Art, wanted to create a concept with works of both national and international artists. The comparison is made by analyzing classical art and contemporary art on each other. By analyzing the work of female artists such as painting, performance, installation, video, photography; descriptive style of the works touched on provided. Basis of the thesis was built up by the perception of the image created on works of Fadime Turk. It is possible to see contemporary works of female artists; together with the different images and the different perspectives of the body. The aim was to prove that her art has a wide range. Tried to tell us that artistic aura has a different effect with the weight of the body. Referring to the social perspective, different effects are considered. Strength and the struggle of the women for their existence are mentioned. In the process of preparing the thesis; interviews with female artists were included to describe the theme wanted to be shared with us.