Tüketici işlemi, adi iş ve ticari iş ayrımı ve sonuçlar
Distinction between commercial, consumer and ordinary transactions and results
  1. Tez No: 472045
  2. Yazar: DENİZ ONUR ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bir iş veya işlemin, tüketici işlemi, adi iş veya ticari iş olması, o işe uygulanacak hükümleri ve bu iş veya işlemlere ilişkin hukuki yaptırımları doğrudan etkilemektedir. Bu iş veya işlemlerin doğru bir şekilde tespiti kimi zaman güç olabilmektedir. Çoğu zaman bir iş, hem tüketici işleminin hem de ticari işin konusunu oluşturabilmekte, bu husus da uygulanacak hükümlerin tespitini güçleştirebilmektedir. Bu iş veya işlemler arasındaki ayrımın yapılabilmesi için, söz konusu iş veya işlemleri öncelikle iyi tespit etmek ve bu iş veya işlemlere bağlanan sonuçları iyi irdelemek gerekmektedir. Tezimizde, tüketici işlemi, adi iş ve ticari iş kavramları irdelenecek, bunlar arasındaki ayrım ve bu işlemlere bağlanan sonuçlar üzerinde durulacak ve tüketicilere sağlanan bir takım haklar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The distinction between commercial, consumer and ordinary transaction directly have an effect on the laws and legal restrictions which are applicable for such transaction. To make an accurate distinction between these transactions could have been difficult. Most of the time, a contract can be subject to both commercial and consumer transaction. Therefore, it is important to evaluate each transaction and scrutinize the results which are delivered form such transactions. The aim of this study is to examine thoroughly commercial, consumer and ordinary transactions, to indicate the difference between them and to find the applicable regulations for each transaction in order to ascertain their results.