Evli kadınlarda çalışmanın toplumsal cinsiyet algılarına ve aile işlevselliklerine etkisi
Effects of gender and family functionality in married working women
- Tez No: 472156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİRDEVS MELİS CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde artış kaydeden sanayileşme ile beraber hızlı bir şekilde gelişen ekonomik ve sosyal yapılanma, kadınların toplumsal yaşamın bütün kısımlarında günden güne artış gösterir şekilde yer almasını sağlamıştır. Bu çalışmanın esas amacı, kadının çalışması nedeniyle yaşadığı toplumsal cinsiyet algısının değerlendirilmesi ve aile içi ilişkilere yansımaları, kısaca kadının işiyle toplumsal cinsiyet algısı ve aile içi ilişkilerini etkileyiş biçimi olarak ifade edilebilir. Çalışan kadının, toplum nezdindeki algısı ve bu algı ile başa çıkma durumları, adının çalışma yaşamında aktif rol almasının, geleneksel aile yapısı ve aile içi ilişkilerine, çalışan ve çalışmayan evli kadınların aile işlevsellikleri toplumsal cinsiyet algılarını etkileme durumları ve cinsiyet algıları ile aile işlevsellikleri birbirini tetikleme nedenleri incelenecektir. Yukarıda yer alan soruların yanıtlarını bulmak için 73 çalışan ve 85 çalışmayan olmak üzere toplam 158 kadın üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma ile amaçlanan, çalışma yaşamıyla kadının ev içi rollerindeki değişimin tespiti, kadının çalışmasına erkeğin bakış açısı, kadının çalışmasıyla birlikte aile içindeki yeri ve kararlara katılımdaki söz hakkının derecesi tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The emerging economic and social structure has allowed women to participate in everyday life in all parts of social life. The main aim of this research is investigate the relationship between family dynamics and gender perceptions. To do this, the study focuses on the women who are in the workforce and women who have not been involved in any work to understand how the way they perceive gender roles affect the functionalities within the family. The participants of this research were 158 women residing in Kocaeli, 73 of whom were employed and 85 of them were unemployed. The data collection tools were demographic information form, Gender Perception Scale and Family Assessment Scale. The findings show women's participation in the labor force does not change the traditional gender roles within the family whereas it has positive implications in family functionalities. In addition, it is found out that women who are in the labor force have much more gender awareness than those who are not.