Kadınların cinsel doyumunun ilişki mutlulukları üzerine etkisi
Effects on women's relationships of sexual satisfacti̇on relations
  1. Tez No: 472155
  2. Yazar: AYSUN MELEK ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİRDEVS MELİS CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kadınların ilişkilerindeki mutlulukta cinsel doyumunun etkisinin incelenmesidir. Bununla birlikte, evlenme biçimi ve çocuktan sonra çatışma yaşayıp yaşamama düzeylerine bakılarak çalışmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır. Bu çerçevede Kocaeli'nin bir ilçesinde yaşayan; belediyeye bağlı eğitim merkezlerine gelen 168 kadına Demografik Bilgi Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği(GRCDÖ) ve İlişkilerde Mutluluk Ölçeği(İMÖ) uygulanmıştır. Araştırmadan elden edilen bulgulara göre, ilişkilerdeki mutluluğun cinsel doyumu etkilediği görülmektedir. İlişkilerde mutluluk arttıkça cinsel doyum da artmaktadır. Bununla birlikte Evlilik biçimi değişkenine bakıldığında görücü usulü evlenen kadınlar anlaşarak evlenen kadınlara göre cinsel doyum problem yaşamaktadırlar. Diğer bir değişken olan çocuk sahibi olduktan sonra kadınların eşleriyle çatışma yaşaması konusuna bakıldığında çatışmalarda bir farklılaşma olmamaktadır. Verilerin analizleri için SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of sexual satisfaction in the happiness of the women involved. Along with this, they form the sub-aims of working through the way of marriage and after living with the child after living with conflict. In this frame, living in a town of Kocaeli; Demographic Information Form, Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale (GRISS) and Relevance of Happiness Scale (IMO) were applied to 168 women who came to the municipal education centers. According to the findings excluded from the research, it is seen that the happiness in relations affects sexual satisfaction. As happiness increases, sexual satisfaction also increases. However, according to the type of marriage, married women have a sexual satisfaction problem according to married women. There is no differentiation in the conflicts when we look at the issue of conflict with women's spouses after having another child, the child who owns it. The data were analyzed using SPSS 21.0 statistical package program.