Türk Vergi Hukukunda denetim yolları ve hukuka aykırı deliller
Ways of auditing in Turkish tax law and unlawfull evi̇dences
- Tez No: 472192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARSLANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Beyan esasına dayanan vergi sistemimizde, vergiyi doğuran olaya ilişkin gerçek mahiyetin ortaya konulabilmesi açısından vergi denetimlerinin etkin bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Vergi denetimleri aracılığıyla gerçekleştirilen tarhiyata dayanak oluşturması için elde edilen bulguların hukuka uygun olarak sağlanması, çıkabilecek uyuşmazlıklarda idareye eylemleri konusunda haklılık kazandırabilecektir. Türk vergi hukukunda idare ile mükellef arasında çıkabilecek uyuşmazlıklar konusunda delil önemli bir yere sahiptir. Vergi hukukumuzda vergiyi doğuran olay yemin hariç her türlü delil ile ispat edilebilmektedir. Buradan hareketle, serbest delil ilkesinin benimsenmesinin sebebi, vergilendirmeye ilişkin gerçek mahiyetin ortaya konulması olarak gösterilebilecektir. Ancak, her türlü delilin kullanılabileceğine dair bu ilkenin bazı sınırlamaları mevcuttur. Bu sınırlamalar, maddi gerçeğe ulaşmayı engeller niteliktedir. Vergi yargılamasında hâkim, re'sen araştırma yetkisine sahiptir. Gerek idarenin gerekse mahkemenin araştırma ve incelemelerdeki amacı vergiyi doğuran olaya ilişkin gerçek mahiyeti bulmaya yönelik tüm delillere ulaşmaktır. Vergi hâkimi, delilleri değerlendirirken muhakkak hukuka uygunluk hususunu da dikkate almak suretiyle hukuk devleti olmanın bir gereği olarak idarenin eylemlerinin yargı denetimine tabi olması adına hukuka aykırı delilleri dikkate alamayacaktır. ANAHTAR KELĠMELER: Denetim, Vergi Denetimi, Yoklama, Vergi Ġncelemesi, Arama, Bilgi Toplama, Ġspat, Delil, Hukuka Aykırı Delil
Özet (Çeviri)
In our tax system based on the declaration principle, tax audits must be completed effectively in terms of revealing the true nature of taxation. Obtaining the findings in accordance with the law in order to form a basis for assessment to be executed by tax administration, it will justify the tax administration on the case. In Turkish tax law, evidence of disagreements between the tax administration and the taxpayer has an important place. In the Turkish tax law, taxable events can be proved by any kind of evidence except oath. Moving from this, the reason for the adoption of the free evidence principle is to reveal the true nature of taxation. However, there are some limitations of this principle that all kinds of evidence can be used. These limitations preclude access to material truth. In tax cases, the judge has the authority to investigate spontaneously. The aim of both the tax administration and the tax court to conduct research and investigation is to reach all the evidence that can be used to find the true nature of the tax-causing entity. The tax judge will not be able to take account of illegitimate evidence in the name of being subject to judicial review of the actions of the administration, taking into account the legality as well as the rule of law. KEYWORDS: Auditing, Tax Auditing, Survey, Tax Ġnvestigation, Search,Ġnformation Gathering, Proof, Evidence, Unlawfull Evidence