Kamu büyüklüğü ve dışa açıklık arasındaki ilişki: Ampirik bir analiz
The relationship between government size and trade openness: An empirical analysis
- Tez No: 472198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN HOTUNLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında uluslararası ticaret hacminde ve kamu büyüklüğünün bir göstergesi olarak kullanılan kamu harcamalarında artışlar gözlemlenmiştir. Bu iki değişkenin benzer eğilimlere sahip olmasına yönelik olarak aralarında bir ilişki aranmış ve birbirlerine ters iki hipotez geliştirilmiştir. Bu hipotezlerden biri olan telafi hipotezine göre artan dış ticaret ulusal ekonomiyi uluslararası ticaret şoklarına maruz bırakabilmekte ve bireylerde risk algısı yaratmaktadır. Artan risk algısı beraberinde toplumdan sosyal güvenliğe yönelik harcama talebine neden olmakta ve bu da kamu harcamalarının artışını beraberinde getirmektedir. İkinci hipotez ise etkinlik hipotezi olarak bilinmekte ve uluslararası ticarette yaşanan gelişmelerin kamu büyüklüğünü azaltacağını öne sürmektedir. Bu tezde Türkiye'de kamu büyüklüğünün dışa açıklık tarafından ne kadar ve nasıl etkilendiği araştırılmaktadır. Bu kapsamda 1974-2015 yılları aralığının kamu harcamaları ve dış ticaret verileri kullanılarak zaman serisi uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre Türkiye'de dışa açıklığın artması ile beraber kamu büyüklüğünün yükseldiği ve telafi hipotezinin geçerli olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kamu Büyüklüğü, DıĢa Açıklık, Kamu Harcamaları
Özet (Çeviri)
After World War II, an increase in the size of international trade and government expenditures which is an indicator of government size has been observed. A relationship has been investigated between these two variables due to their similar trends and two hypothesis's have been developed. According to the compensation hypothesis an increase in trade openness results in economic volatility on a national scale because of international economic shocks which creates a perception of economic insecurity on individuals. The increase on economic insecurity induces the society to demand for more social security hence increasing government expenditures. The second hypothesis which is known as the efficiency hypothesis claims that increasing trade openness decreases the size of government. In this thesis I examine how much the government size is affected and what is the scale of it in Turkey. Within this scope time series had been used as method using government expenditure and trade openness data between 1974 and 2015. The results of the analysis shows that an increase in openness causes government size to increase thus validating the compensation hypothesis for Turkey. KEYWORDS: Government Size, Trade Openness, Government Expenditures