Türkiye'de tarım sigortacılığının gelişimi ve yarattığı etkiler
The improvement of agriculture insurance in Turkey and its effects
  1. Tez No: 472202
  2. Yazar: GÜLAY BAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarım sektörü insan hayatının devamı için en önemli sektördür. Bu bakımdan tarım sektörünün sürdürülebilirliği için doğru ve risksiz bir üretim yapılması gerekir. Son yıllarda yaşanan çevresel sorunlarla birlikte azalan su kaynakları tarımsal üretimi önemli oranda etkilemektedir. Bir ülkenin tarım sektörünün risk yapısı hakkında bilgi verilirken bu risklerin giderilmesi için sigortacılık da önemli bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmasının amacı, Türkiye'de tarım sigortacılığının yarattığı etkilerin ortaya konulmasıdır. Çalışma kapsamında tarım sektörünün karşılaştığı risklerin belirlenmesi ve bu risklerin minimize edilmesi hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında yapılan SWOT Analizi sonuçlarına göre Türkiye'de tarım sektörünün güçlü yönleri; geniş tarım arazilerinin üretim potansiyeli ve ürün çeşitliliğinin fazla olmasından dolayı TARSİM tarafından denetlenmesi ve oluşabilecek risklere müdahalenin tek elden yapılmasının sağlanıyor olmasıdır. Tarım sektörünün zayıf yönleri ise tarım arazilerinin parçalı olması ve çiftçilerin bu yüzden sigorta konusunda bilinçsiz olmasından dolayı kayıt yaptırmamasıdır. Sektörün fırsatlarına bakıdığında; Türkiye'nin jeopolitik konumundan dolayı tarım yapılabilir düzeyde olması ile iç ve dış talebe yönelik ürünlerin üretiminin gelişmiş olması ve devletin verimlilik artışı için gerekli prim desteklerini sağlıyor olmasıdır. Tarım sektörüne yönelik tehditlere bakıldığında ise nitelikli nüfusun kırsal alandan kente göç etmesi sonucunda tarım yapacak genç nüfusun çok fazla kalmaması, tarım yapılan alanlarda oluşan riskler konusunda çiftçilere yapılan desteklere yönelik çiftçilerin çekimser oluşu ve sistemin yavaşlamasına neden olması olarak sıralanmaktadır. Türkiye'de tarım sektörü sahip olduğu güçlü yönler ve fırsatlar, zayıf yönlerden ve tehditlerden fazla etkiye sahiptir. Ancak bu potansiyelin kendi gücünü ortaya koyabilmesi hükümetlerin daha aktif tarım sigortacılığı uygulamaları ile mümkün olabilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Tarım Sektörü, Tarımsal Risk Yönetimi, Tarım Sigortacılığı, TARSİM.
Özet (Çeviri)
Agricultural sector is the most important sector for the continuousness of human life. In this respect, even though the sustainability of the agricultural sector is possible with a production structure which is correct and riskless, the decreasing water resources with the environmental issues faced in the last years also considerably effect the agricultural production. When informing about the risk system of a country's agricultural sector, insurance business comes in sight as an important concept for these risks to be cleared. In this direction, the main purpose of the thesis study is for introducing the development of agriculture insurance in Turkey and its effects. Within the study, determining the risks agricultural sector comes across and minimizing these risks are targeted. According to the results of SWOT analysis done within the study, strengths of the agricultural sector in Turkey are; the farm lands are controlled by TARSİM due to the production potential and vast variety of products of wide agricultural estates, and also, the intervention in case any kind of possible risk is being centrally provided. The blind sides of the agricultural sector are; the farm lands are sectional, for this reason, the farmers do no check in because of their being uninformed about the insurance issue. When examining the opportunities of sector; Turkey has on the ball in the matter of agricultural feasibility thanks to its geopolitical location, the manufacture of products which are aimed at the home demand and foreign demand is enhanced, and, the country is ensuring the necessary contribution support for the productivity growth. When the threats targeting the agricultural sector are considered; nonbeing of young population to do agriculture in consequence of qualified inhabitants' migration from country side to urban areas, farmers' being abstaining towards the supports shown to them about the issue of risks in the farm lands, and finally, causing the system to slow down. Strengths and opportunities in the agricultural sector of Turkey have more influence than the blind sides and threatening facts. But for this potential to reveal its own power will be possible with the governments' executions more active in agriculture insurance. KEY WORDS: Agricultural Sector, Agricultural Risk Management, Agriculture Insurance, TARSİM