Türkiye'de sigorta sektörünün gelişimi, ekonomideki yeri ve önemi
The Development of Turkish social security and ensurance systems and their place in economy
- Tez No: 63705
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Sigorta belirli bir takım ekonomik değer kayıplarına yada bu kayıpların sonuçlarına karşı telafi mekanizmasını çalıştıran bir organizasyondur. Bu özelliği ile sigorta günümüzde her türlü ticari, endüstriyel ve sosyal yapının önemli bir parçası durumundadır. Sigorta bir dayanışma işlemleri organizasyonudur. Büyük Sayılar Kanunu'na ve kollektif yardım düşüncesine dayalı olup, koruyuculuk vasfıyla kişilere risklerle dolu günlük yaşantılarında güven vermektedir. Topladığı fonlarla (özellikle hayat sigortalarından) sigorta şirketleri, gelişmiş ülke ekonomilerinde bankaların önünde gelen müesseselerdir. Sigorta yatırımları destekler, girişimciye kredi olanakları sağlar, ticareti kolaylaştırır, istihdam yaratır, vergi kaynağıdır, sosyo-ekonomik çöküntüleri önler, sosyal refahı arttırır. Bu ekonomik ve sosyal işlevleri iyi anlaşıldığından, yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen sigortacılık faaliyetleri gelişmiş dünya ülkelerinde oldukça yoğun olup ve GSMH içerisindeki payının büyük olduğu görülmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışması, sigorta sektörünün ülke ekonomisindeki yeri ve önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca bu çalışmada sigortacılığın tarihsel gelişimi ile Türkiye'deki az gelişmişliğinin sebepleri ve ekonomik kayıpların önlenebilmesi için sektörün gelişimi yolunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The insurancy institutions are necessary and important organisational compensational mechanisms which work for the economical value losts and for compensating the results of these losts. Because of this speciality, insurancy sector is one of the main part of the all kinds of industrial social, commercial construction. Insurance means is an organization of acting with solidarity. People coordinate this solidarity to compansate the expenses of the economical losts. It depends of the“Law of Large Numbers”and the thought of collective help and assistance, besides all those, insurancy instutions give guarantee for the risks of daily life as its speciality of its protective quality. As its major fund capacity in collecting fund (especially from the life-insurance) the insurance companies are the main institutions in front of the banks in developed economical systems in the world. Insurancy institutions support the investments, supply the credit opportunity to the enterpreneurs, make the trade easier in every activity. Its also create employment and besides, prevent the socio-economical depression finally Its develop the socio-ecenomical welfare and source of the tax. Because of its economical and social contents, it was very well understood by the developed countries all over the world, as well as its share in activeties of the daily life, has very large place in these countries. When we analyse its part in GNP of the economies of those developed countries, it can be seen that its share is quite important. This hight-licence thesis indicates the importance of the insurancy institutions in the economy of a country. Besides this search-thesis indicates the developments of the insurancy institutions in the historical perspective. It also indicates the reasons of the under-development of the insurancy institutions in the Turkish economy and it gives offers and solutions for decreasing the economical loss and for the development of the insurancy sector.