Doğu Karadeniz Bölgesindeki tarım sigortacılığı kivi, fındık ve çay üzerine araştırma
Research on agricultural insurance kiwi, hazelnut and tea in the Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 908196
  2. Yazar: TÜLAY AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Doğu Karadeniz Bölgesindeki üreticilerin tarım sigortacılığına yaklaşımlarını test etmektir. Tarım sigortası yaptıran ve yaptırmayan üreticilerden elde edilen veriler neticesinde karşılaştırmalı olarak çalışma incelenmiştir. Çalışmada toplamda 290 üretici ile görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen verilerin tümü SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler normal dağılım gösterip göstermediğini ölçmek için Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov testleri uygulanmıştır. Bu kapsamda sadece tarım sigortası yaptıran katılımcıların memnuniyet düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırmada tarım sigortası yaptıran ve yaptırmayan kişilerden elde edilmiş verilerin çapraz tablolar kapsamında oransal dağılımları karşılaştırılmıştır. Bu kategorik veriler arasında anlamlı farklılık olup olmamasını belirlemek için Ki kare testi uygulanmıştır. Genel olarak tarım anlamında üretim, toprak üzerinde ekme biçme bakım üzerinden olması gereken faydalı bitkileri büyütmek ve sonrasında onları toplayarak işleyerek değerli hale getirmeyi kapsar. Bu etkenlerin hepsinin arka planında çiftçilik mesleği barınmaktadır. Tarım arazi bakımından olmazsa olmazı insanın emeğidir. İnsanlar var oluşlarından bu yana yaşamlarını sürdürebilmeleri için tarımla uğraşmışlardır. Farklı beslenme ürünleri üreterek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmışlardır. Tarım Ülke ekonomisi istihdam ve ülkenin kalkınması alanında çok önemli bir konuma sahiptir. Tarım alanı ülkeleri nezdinde değerlendirildiğinde hem sosyal hem ekonomik hem de kültürel alanlarda gelişim açısından önemli görevler üstlenmiştir. İnsanlar tarım faaliyetleri ile uğraştıkları süreler içerisinde karşılaşacakları hasarlara karşı üretimini gerçekleştirdikleri ürünleri güven altına almayı amaçlamışlardır. Üreticilerin bu ihtiyacı karşılığında meydana gelecek hasarları tamamen ortadan kaldıramasa da en minimum seviyeye indirecek olan sigorta sistemi var olmuştur. İlk tarım sigortası dolu sigortasına karşı yapılmıştır. Türkiye de tarım sigortaları ilk olarak 2005 yılında TARSİM Sigorta Havuzunun kurulmasıyla faaliyet göstermeye başlamıştır. Tarım sigortaları ülkelerin ekonomik kalkınmasına önemli oranda katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to test the approaches of producers in the Eastern Black Sea Region towards agricultural insurance. The study was conducted by comparing data obtained from producers who have and have not taken out agricultural insurance. A total of 290 producers were interviewed, and a survey was conducted. All data obtained from the survey were analyzed using the SPSS 23.0 package program. Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests were applied to measure whether the data used in the research showed a normal distribution. In this context, only the satisfaction levels of participants who had agricultural insurance were evaluated. The proportional distributions of the data obtained from individuals with and without agricultural insurance were compared within the scope of cross tables. The Chi-square test was applied to determine whether there were significant differences among these categorical data. In general, production in terms of agriculture includes growing useful plants on the soil through planting, mowing and maintenance, and then collecting them and processing them to make them valuable. The farming profession is in the background of all these factors. The indispensable part of agriculture in terms of land is human labor. Since their existence, people have been engaged in agriculture in order to survive. They tried to meet their needs by producing different nutritional products. Agriculture The country's economy has a very important position in the field of employment and development of the country. Considered by the countries of the agricultural area, it has undertaken important tasks in terms of development in both social, economic and cultural areas. People have aimed to secure the products they produce against the damages they will encounter during their agricultural activities. Although it cannot completely eliminate the damages that may occur in response to this need of the manufacturers, there has been an insurance system that will minimize it. The first agricultural insurance was made against hail insurance. Agricultural insurance in Turkey first started to operate in 2005 with the establishment of TARSİM Insurance Pool. Agricultural insurance contributes significantly to In general, production in terms of agriculture includes growing useful plants on the soil through planting, mowing and maintenance, and then collecting them and processing them to make them valuable. The farming profession is in the background of all these factors. The indispensable part of agriculture in terms of land is human labor. Since their existence, people have been engaged in agriculture in order to survive. They tried to meet their needs by producing different nutritional products. Agriculture The country's economy has a very important position in the field of employment and development of the country. Considered by the countries of the agricultural area, it has undertaken important tasks in terms of development in both social, economic and cultural areas. People have aimed to secure the products they produce against the damages they will encounter during their agricultural activities. Although it cannot completely eliminate the damages that may occur in response to this need of the manufacturers, there has been an insurance system that will minimize it. The first agricultural insurance was made against hail insurance. Agricultural insurance in Turkey first started to operate in 2005 with the establishment of TARSİM Insurance Pool. Agricultural insurance contributes significantly to the economic development of countries.