İndirim oranlı işlemlerde KDV iadesi ve muhasebesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and proposed solutions in the return of Value Added Tax in transactions on discount rates, accountintg
- Tez No: 472206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Katma Değer Vergisi (KDV), muamele vergileri içinde en gelişmiş ve modern olanıdır. KDV, yayılı ancak kümülâtif olmayan bir muamele vergisidir. Bu özelliği sayesinde, verginin piramitleşmesi denilen hadiseye de yol açmamaktadır. KDV'yi benzeri muamele vergilerinden ayıran en gelişmiş özelliği ise vergi indirimi mekanizmasıdır. Bu indirim mekanizması, satışlar üzerinden hesaplanan KDV'den bu satışlar için yapılan alışların KDV'sinin indirilmesi şekinde işlemektedir. Bu mekanizmanın işleyişinde karşılaşılan sorunlar içinde en önemlisi bazı mal teslimleri ve hizmet ifalarında KDV oranının indirilmesidir. KDV oranı indirildiğinde, mükelleflerin KDV tahsilatı azalmaktadır. Ticari faaliyetlerini devam ettirebilmek için tahsil ettiklerinden daha fazla KDV yüklenmek zorunda kalan mükellefler giderek büyüyen bir devreden KDV sorunu ile karşı karşıya kalmakta ve yüklendikleri ve indirim yoluyla telafi edemedikleri KDV'lerinin iadesini alma ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 29/2'nci maddesinde, KDV oranı indirilmiş olan teslim ve hizmetleri bulunan mükelleflere, indirimli oran nedeniyle eksik hesapladıkları KDV'yi telafi etmeleri amacıyla iade alma hakkı tanınmıştır. Bu çalışmada, KDV ile ilgili geniş bir bilgilendirmeden sonra KDV iade yöntemleri ve işlem türlerine göre KDV iadeleri anlatılmış, indirim oranlı işlemlerde KDV iadesi, konunun daha somut hale getirilebilmesi için örnek uygulama ile birlikte açıklanmış, indirim oranlı KDV iadesi ve muhasebesinde karşılaşılan sorunlara değinilmiş ve bu sorunlar için çözüm önerilerinde bulunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: KDV, KDV İadesi, Yüklenilen KDV, İndirimli Oran.
Özet (Çeviri)
Value of Added Tax Rate is the most developed and modern in turn over tax. Value of Added Tax Rate is a non-cumulative turn over tax. Because of this quality the tax leads to a pyramid-shaped incident. The quality that makes VAT different from similar turn over taxes is it's mechanism for tax discounts. This discount mechanism is implemented by calculating VAT on sales to calculating VAT on purchases. The main problem encountered within the application of this mechanism is the reduction of the rate of VAT on the delivery of goods and discharge of services. When the rate of VAT is reduced taxpayer's VAT collection is decreased. Taxpayers who have to pay more VAT than they collect to continue their business activities face a growing circulation of VAT problem and charge and VATs that can't be compensated through discounts need to be returned. In this regard, in article 29/2 of the Value of Added Tax Law No.3065, the taxpayers with reduced VAT rate on goods and services have the right to receive refunds in order to compensate for the miscalculated VAT rate due to discounts. In this work, after a wide briefing on VAT, tax returns methods and tax returns explained according to transaction types, discount rates on VAT returns, we have prepared a sample to make the subject more perceptible, the discount rate on VAT returns and problems encountered in accounting and solutions on solving these problems. KEYWORDS: VAT, VAT returns, charges on VAT, discount rates