Orta Tunç Çağı'nda Akhisar ve çevresi (Hastane Höyüğü kazı sonuçlarının da katkılarıyla)
Akhi̇sar and its environment in the Middle Bronze Age(With contribution of Hastane Höyüğü excavation results)
  1. Tez No: 472223
  2. Yazar: ZEKİ ERAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hastane Höyüğü kazılarının da katkılarıyla Akhisar ve çevresinin Orta Tunç Çağı'ndaki durumunu ele almayı amaçlayan Yüksek Lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Tezde yer alan bölgenin genel coğrafi özellikleri, 17., 18. ve 19. yüzyıl seyyahlarının (gezgin) yöre hakkında verdiği bilgiler derlendikten sonra önceki araştırmalar anlatılmıştır. David H. French, Rafet Dinç ve Engin Akdeniz'in çalışmaları bu konuda bilgi vermektedir. Akhisar ilçe merkezindeki Hastane Höyüğü yörede kazı çalışmaların yapıldığı tek Protohistorik yerleşimdir. Tezin sorumluluğundaki coğrafyanın saptanmasında Hastane Höyüğü merkez alınmıştır. Diğer yerleşimler ise adı geçen bilim adamlarının yüzey araştırmaları sonucunda tespit edilen toplam 104 merkezden meydana gelmektedir. Bu höyükler arasında Orta Tunç Çağı'na tarihlenen 10 höyük ele alınmıştır. Bu kapsamda her höyüğün konumu, araştırmaların tarihçesi, SİT durumu, SİT ilanı ilgili kurul tarihi belirtilmiştir. Höyük buluntularının her birinin katalogla ilgili gerekli teknik bilgileri verilmiş, özellikle seramik profilleri çağdaşı olan diğer Batı Anadolu merkezleriyle karşılaştırılmıştır. Böylece, bulunduğu coğrafya dolayısıyla Ege'nin kuzey-güney kesimleri arasında bağlantıyı oluşturan Akhisar çevresinde Batı Anadolu'daki Panaztepe, Limantepe, Bağlararası, Beycesultan ve Troia başta olmak üzere pek çok merkezde ele geçen seramikle benzer buluntulara sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu durum, günümüzde de benzer bir şekilde devam eden avantajlı coğrafi konumun bir sonucudur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Manisa, Akhisar, Arkeoloji, Protohistorya, Orta Tunç Çağı.
Özet (Çeviri)
The M.A. thesis aiming to discuss the situation of Akhisar and its surroundings in the Middle Bronze Age with the contributions of the excavations of the Hastane Höyüğü consists of five sections. The general geographical characteristics of the region mentioned, the information given by the travelers of the 17th, 18th and 19th century about the region and previous researches are explained. David H. French, Rafet Dinç and Engin Akdeniz provide information on this subject. Hastane Höyüğü located in Akhisar district is the only Protohistoric settlement where excavation works were carried out in the area. Hastane Höyüğü was taken as the centre in determining the geography covered in the thesis. The other settlements come from a total of 104 mounds detected as a result of surface surveys of the above-mentioned scientists. Among these mounds are 10 mounds dated to the Middle Bronze Age. In this context, the location of each mound, research history, SİT status and the dates of the meetings of the SIT are explained. Each of the finds of the mound were given the necessary technical information about the catalog, especially compared to other Western Anatolian centers which are contemporary of the profiles of the ceramics. Thus, it is understood that Akhisar, which forms the connection between the north and south regions of the Aegean due to its geography, has similar finds found in many centers in Panaztepe, Limantepe, Bağlararası, Beycesultan and Troia in Western Anatolia. This is the result of having an advantageous geographical position that continues in a similar way today. KEYWORDS: Manisa, Akhisar, Archaeology, Protohistory, Middle Bronze Age.