Orta Tunç Çağı'nda Ege'de kutsal yapılar ve kült alanları
Sacred places and cult areas in the Aegean during Middle Bronze Age
- Tez No: 580146
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
“Orta Tunç Çağı'nda Ege'de Kutsal Yapılar ve Kült Alanları”adlı tez çalışmamda söz konusu dönem ve bu döneme kadar görülen dinsel işlevli yapılar ele alınmıştır. Bu yapılar ele alınmadan önce din, kutsal, kült, ritüel, tapınak gibi kavramlar ile ilgili çeşitli fikirlere yer verilmiş ve yerleşim yerlerinde açığa çıkarılan dinsel işlevli yapıların tapınak, kutsal yapı veya kült alan gibi kavramlardan hangisiyle değerlendirilmesinin daha doğru olacağı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda ele alınan ve kazıcıları tarafından tapınak veya kutsal yapı olarak değerlendirilen dinsel işlevli yapılar yeniden değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında yoğun olarak Batı Anadolu ve Minos Uygarlığının görüldüğü Girit Adası'nda yer alan yapılar ele alınmıştır. Özellikle Batı Anadolu'da bu tip yapıların neden az olduğu sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this“Sacred Places and Cult Areas in the Aegean during Middle Bronze Age”named thesis, the structures with religious function are analysed at and until the mentioned era. Before analysing these structures, a wide range of concepts such as religion, sanctity, cult, ritual, temple are discussed. The unearthed structures with religious function are examined in terms of their correspondance to the mentioned concepts. The structures catagorised as temple or religious structure by their excavators are reexamined in this context. In this work, structures in Western Anatolia and in Crete, where Minos civilization resides, are especially focused on. The answer to the question that“Why those kind of structures appear less in Western Anatolia? ”is sought in particular.