Orta Tunç Çağı'nda Yassıtepe Höyüğü
Yassıtepe Hoyuk in the Middle Bronze Age
  1. Tez No: 782920
  2. Yazar: MEHMET AKİF ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 616
Özet
“Orta Tunç Çağı'nda Yassıtepe Höyüğü”başlıklı tez çalışmasında, Yassıtepe Höyüğü Orta Tunç Çağı verilerine dayanarak, MÖ 2. binyılın ilk çeyreğinde Batı Anadolu'daki kültürel süreç araştırılmıştır. Yassıtepe Höyüğü'nün Orta Tunç Çağı tabakasına ait mimari bulguları, çanak çömlek verileri ve küçük buluntuları, Batı Anadolu'daki, kazısı yapılmış veya yüzey araştırmalarıyla tespit edilmiş çağdaş dönem merkezleri ile karşılaştırılmıştır. Tez kapsamında Batı Anadolu, Kıyı Ege, İç Batı Anadolu, Kuzeybatı Anadolu ve Güneybatı Anadolu olarak sınıflandırılmıştır. Bu sayede MÖ 2. binyılda, bölgelerarası kültürel farklılıklar ve benzerlikler takip edilebilmiştir. Çanak çömlekler, kazılarda çok sayıda ele geçmesi sebebiyle tezin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. XRD ve FTIR metodları ile çanak çömlekler üzerinde yapılan analizler, seramiklerin hammadde kaynaklarının ve pişirilme teknolojilerinin öğrenilmesi açısından katkı sağlamıştır. Tezde oluşturulan çanak çömlek tipolojisi ve tabakalardan alınan C14 verileri, Batı Anadolu'da Orta Tunç Çağı'nın tarihlendirilmesine yeni bir bakış açısı önermektedir.
Özet (Çeviri)
The Western Anatolia cultural process of the first quarter of the 2nd millennium BC has been examined in the thesis entitled“Yassıtepe Hoyuk in the Middle Bronze Age”, with regards to the data of Yassıtepe Hoyuk the Middle Bronze Age. Architectural findings, pottery data and the small findings of the Middle Bronze Age layer of Yassıtepe Hoyuk have been compared with the Western Anatolia contemporary period centers determined through excavations or surface researches. These have been classified as Western Anatolia, Coastal Aegean, Central Western Anatolia, Northwestern Anatolia and Southwestern Anatolia within the scope of the thesis. The interregional cultural differences and similarities within in the 2nd millennium BC have been observed by this means. Great amount of pottery found during the excavations constitutes the significant part of the thesis. Analyses, done on the pottery via XRD and FTIR methods, have enabled finding out the raw material sources and the production technologies of the ceramics. The pottery typology created within the thesis and the C14 data obtained from the layers come up with a new perspective to the attribution of the Middle Bronze Age in the Western Anatolia.