Sınıf öğretmenlerinin beş faktör kişilik özellikleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between the five factor personality features and organizational citizenship behaviors of primary school teachers
- Tez No: 472252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı; sınıf öğretmenlerinin beş faktör kişilik özellikleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmanın evrenini, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili merkez ilçelerinde (Onikişubat, Dulkadiroğlu) görev yapmakta olan resmi ilkokullarda çalışan sınıf öğretmenleri, örneklemini ise bu evren içerisinden küme örnekleme yöntemiyle seçilen 372 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışlarını ölçmek için Polat (2007) tarafından Türkçe'ye ve eğitim örgütlerine uyarlanmış olan“Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği”, kişilik özelliklerini ölçmek için ise Alkan (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin sosyo demografik özelliklerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin beş faktör kişilik özelliklerinden 'uyumluluk' kişilik özelliklerinin ön plana çıktığı görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel vatandaşlık davranışını tüm madde ve alt boyutlarda“tamamen katılıyorum”düzeyinde gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the five factor personality features and organizational citizenship behaviors of classroom teachers. The universe of this research is primary school teachers who work in official primary schools in Kahramanmaraş province center (Onikişubat, Dulkadiroğlu) in 2015-2016 academic year and the sample is 372 primary school teachers selected by cluster sampling method from this universe. In the study,“Organizational Citizenship Behavior Scale”was used to measure the organizational citizenship behaviors of teachers, the scale was adapted to Turkish and educational organizations by Polat (2007). To measure the personality features“Five Factor Personality Scale”was used and this scale was adapted to Turkish by Alkan (2006). In addition, to determine the socio demographic characteristics of the teachers, 'Personal Information Form' was used that is developed by the researcher. As a result of the research, it was seen that compatibility personality features were the foremost from the five personality features of the primary school teachers. It has been reached that the primary school teachers show organizational citizenship behavior at the level of“I fully agree”in all items and sub-dimensions.